اشتراک گذاری

تعمیر مادربرد لپ تاپ

نمایندگی نوت بوک سرویس ، مرکز فوق تخصصی تعمیر مادربرد، با بیش از ۲۰ سال تجربه، کلیه خدمات تعمیر مادربرد  را ارائه می دهد. مرکز فوق تخصصی تعمیر مادربرد لپ تاپ، مجهز به کلیه لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای تعمیر تخصصی مادربرد laptop ، آمادگی کامل خود را جهت خدمات تخصصی تعمیر مادربرد لپ تاپ در تمامی زمینه ها را ارائه می دهد.

 • تست کامل قطعات الکترونیکی روی مادربرد و در صورت لزوم تعویض آنها مانند مقاومت ها ، خازن ها ، دیود ها ، ترانزیستور ها ، افت ها و …
 • تست کامل فرکانس های مختلف و ولتاژگیری از کلیه قطعات الکتریکی جهت اطمینان از تقسیم جریان صحیح و رفع اشکالات
 • بررسی و کنترل کلیه اجزای مادربرد شامل : اتصالات ، فن ها ، آی سی تغذیه ، کانکتور ها و  کابلهای اتصال
 • کنترل ولتاژ کلیه مدارهای الکترونیکی مادربرد 

مادربرد که به آن مین برد هم گفته می‌شود، اصلی‌ترین قطعه‌ی لوازم الکترونیکی از جمله لپ تاپ‌ها است. تمام قطعات داخلی لپ تاپ نظیر پردازنده، منبع تغذیه، رم و نمایشگر برای کنار هم کار کردن باید به مادربرد متصل باشند. در واقع مادربرد پردازشگر مرکزی (CPU) لپ تاپ را مدیریت می‌کند و بین آن با سایر اجزای سخت افزاری ارتباط برقرار می‌کند. بنابراین اگر مادربرد لپ تاپ خراب شود، پردازنده دیگر قادر به ارتباط گرفتن با سایر قطعات نیست و در نتیجه دستگاه دچار ایرادهای مهمی می‌شود. در این مقاله به مشکلاتی که خرابی مادربرد لپ تاپ می‌تواند به همراه داشته باشد، دلایل خراب شدن آن و همچنین چگونگی تعمیر مادربرد لپ تاپ و تعویض مادربرد لپ تاپ خواهیم پرداخت.

تعمیر مادربرد لپ تاپ در محل

نشانه‌های خرابی مادربرد لپ تاپ

معمولاً خرابی مادربرد نشانه‌های بسیار مهمی دارد که آن را از سایر ایرادها متمایز می‌کند. در زیر به بررسی علائمی خواهیم پرداخت که هر زمان با آن‌ها مواجه شدید، شک اصلی‌تان، خرابی مادربرد لپ تاپ باشد و فوراً به فکر تعمیر مادربرد لپ تاپ خود باشید.

۱- استشمام بوی سوختگی از لپ تاپ

یکی از مهم‌ترین علائمی که نشان می‌دهد مادربرد لپ تاپ شما سوخته، استشمام بوی سوختگی از لپ تاپ است. گرمای بیش از حد هوا، استفاده از جنس بد در قطعات و یا قدیمی بودن خازن‌ها از جمله عواملی است که باعث سوختن مادربرد خواهد شد. گاهی اوقات نیز نصب یک قطعه ناسازگار مثل یک کارت گرافیک نامناسب برای لپ تاپ شما می‌تواند منجر به این اتفاق شود.

۲- صفحه آبی مرگ

صفحه آبی مرگ (BSoD) می‌تواند یکی از نشانه‌های خرابی مادربرد لپ تاپ باشد؛‌ گرچه لزوماً همیشه هم اینگونه نیست. معمولاً خطاهایی که باعث نمایش صفحه آبی مرگ می‌شود مربوط به خرابی درایورها یا قطعات سخت افزاری کامپیوتر است. برای آنکه بفهمید علت به نمایش درآمدن آن چیست، یک کد که به شکل 0x000000 در این صفحه آبی مرگ به نمایش درمی‌آید را در گوگل جستجو کنید تا علت نمایش آن را بفهمید.

این مقاله را از دست ندهید: دلیل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

۳- عملکرد کند نرم افزارها

در صورتی که مادربرد لپ تاپ شما معیوب باشد، قطعات سخت افزاری به خوبی وظیفه خودشان را انجام نمی‌دهند و در نتیجه زمانی که نرم افزارهای مختلف را اجرا می‌کنید، با کندی، لگ و هنگ کردن آن‌ها مواجه خواهید شد.

۴- فریز شدن لپ تاپ

یکی دیگر از علائم خرابی مادربرد لپ تاپ، فریز شدن گاه و بی‌گاه سیستم است. اگر تعداد فریز شدن‌های لپ تاپ زیاد شد، حتماً باید مشکل ریشه یابی و حل شود، چرا که نشانه یک ایراد مهم است. بزرگ‌ترین مشکل فریز شدن هم می‌تواند نیاز به تعمیر مادربرد لپ تاپ باشد.

دلایل خرابی مادربرد لپ تاپ

خرابی مادربرد لپ تاپ می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ما در اینجا مهم‌ترین دلایل خرابی مین برد لپ تاپ را گردآوری کرده‌ایم تا با رعایت آن‌ها، جلوی این اتفاق و هزینه‌های اضافی برای تعمیر یا تعویض قطعه را بگیرید.

۱- آبخوردگی

برخورد مایعاتی نظیر آب به مادربرد دستگاه باعث ایجاد رسوب و سولفاته‌ها در مدار می‌شود که مثل یک رسانا، باعث اتصال دو بخش برد به یکدیگر شده و اتصالات Line را قطع می‌کند. در نتیجه مادربرد خراب می‌شود.

۲- نوسانات برق

نوسانات برقی که در منبع ولتاژ ایجاد می‌شود، دیگر عامل خرابی مادربرد است. وقتی منبع ولتاژ معیوب شود، مدار محافظ برد را هم خراب می‌کند و در نتیجه باعث خرابی مادربرد خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: ارور 0x0000007B در ویندوز

۳- گرد و غبار

یکی از مهم‌ترین دلایل خرابی مادربرد و تمام قطعات الکترونیکی،‌ نفوذ گرد و غبار است. تا جای ممکن از دستگاه خود در محیط‌های آلوده و خاک آلود استفاده نکنید و جلوی ورود گرد و غبار به داخل لپ تاپ را بگیرید.

۴- استهلاک مادربرد

قطعات روی مادربرد دارای یک عمر مفیدی هستند که اگر به آن برسند، مسلماً نمی‌توانند مثل روز اول خود سرویس‌دهی کنند و به مرور زمان خراب خواهند شد. ممکن است استهلاک مادربرد لپ تاپ شما به قدری زیاد باشد که به انتهای عمر قطعات آن رسیده باشید و نیاز به تعویض قطعات داشته باشد.

۵- ویروسی شدن

دیگر دلیلی که شما را نیازمند تعمیر مادربرد لپ تاپ می‌کند، ویروس‌ها هستند. برخلاف تصور بسیاری، برخی از ویروس‌ها حتی می‌توانند روی رام بایوس دستگاه نیز تأثیرگذار باشند و  به مرور زمان باعث بروز ایراد در دستگاه شوند.

پیشنهاد نوت بوک سرویس: آموزش تنظیمات بایوس لپ تاپ

قطعات مهم در تعمیر مادربرد لپ تاپ

از آنجا که قطعات ریز و درشت بسیار زیادی روی مین برد قرار دارد که همگی از حساسیت بسیار بالایی برخوردارند، تعمیر مادربرد لپ تاپ باید توسط شخصی انجام شود که از دانش کافی برخوردار بوده و ابزارآلات مناسبی را در اختیار دارد. بعد از اینکه مطمئن شویم مشکل از خرابی مادربرد لپ تاپ است، سپس باید ریز به ریز تمام اجزای به کار رفته روی مادربرد را مورد بررسی قرار داد.

به عنوان مثال باید دید آیا با تعویض خازن‌های سوخته مشکل عوض خواهد شد، یا آنکه مشکل از مقاومت‌ها، اتصال سوکت‌های CPU یا سایر سیم‌ها و بخش‌ها است. متوجه شدن اینکه مشکل از کدام بخش است، امری بسیار پیچیده است که به سال‌ها تجربه نیاز دارد. پس باید تعمیر مادربرد لپ تاپ را جدی بگیرید و آن را به هر کسی نسپارید. مباحثی که مربوط به تعمیر مادربرد لپ تاپ می‌شود، عبارتند از:

 1. تعمیر خازن‌ها و مقاومت‌های روی مادربرد
 2. تعمیر IC روی مادربرد
 3. تعمیر پل‌ها و چیپ‌های مادربرد
 4. تعمیر سوکت‌های جانبی روی مادربرد
 5. تعمیر مدارهای روی مادربرد
 6. تعمیر سوختگی مادربرد

اما خرابی مادربرد لپ تاپ چه نشانه‌هایی دارد و از کجا باید بفهمیم مشکل لپ تاپ ما مین برد آن است؟

تعویض مادربرد لپ تاپ

بعد از بررسی دقیق تمام اجزای مادربرد و رسیدن به این نتیجه که تعمیر مادربرد لپ تاپ امکان‌پذیر نیست، تنها راه پیش روی شما تعویض مادربرد لپ تاپ است. این پروسه بسیار پیچیده است و تعمیرکاری که قرار است مادربرد لپ تاپ شما را تعویض کند، حتماً باید باتجربه باشد و دانش کافی برای انجام این کار داشته باشد. زیرا یک اشتباه، می‌تواند باعث بروز مشکلات بزرگ‌تری برای لپ تاپ شما شود. ما به شما مرکز تعمیرات لپ تاپ با چندین شعبه در تهران و کرج را پیشنهاد می‌کنیم.

مرکز تعمیرات لپ تاپ با متخصصین زبده در حوزه تعمیرات لپ تاپ و همچنین استفاده از مدرن‌ترین ابزارآلات، می‌تواند خدمات تعمیر و تعویض مادربرد لپ تاپ در برندهای مختلف از جمله دل، ایسوس، اچ پی و ایسر را ارائه دهد.

خدمات تعمیر مادربرد لپ تاپ

 • تعمیر ری استارت شدن مادربرد لپ تاپ
 •  تعمیر هنگ کردن مادربرد laptop
 • عدم نصب ویندوز- سیستم عامل
 • ایرادات پلهای شمالی، جنوبی و تعویض آنها
 • ایرادات بایوس و دوباره نویسی
 • تعمیر سوکتهای CPU  و اسلتهای رم RAM وPCI  و AGP
 • بر طرف کردن مشکل کارنکردن کیبرد و یا ماوس
 • بر طرف کردن مشکل کارنکردن درگاه USB
 • بر طرف کردن ایرادات کارت صدا وقطع شدن صدا در مادربرد laptop
 • بر طرف کردن ایرادات دمای بیش از اندازه و گرم کردن مادربرد laptop
 • تعمیرات و تعویض پلها و چیپستهای جنوبی و شمالی ( INTEL , SIS , VIA , NVIDIA )
 • تعمیرات و تعویض سوکتهای سی پی یو , LGA – 478
 • تعمیرات و تعویض کنترلرها ( IO, CODEC , LAN , PWM , ILINK )
 • تعمیرات و تعویض قطعات SMD مقاومت ، دیود ، ترانزیستور ، خازن
 • تعمیرات قطعی مدار ( PCB CUT )
 • تعمیرات و تعویض اسلاتهای رم و گرافیک ( AGP , PCI-EX , DDR , DDR2 )
 • تعمیرات و تعویض جکهای مادربرد ( PS2 , COM , LPT , USB , SOUND )
 • پروگرام کردن انواع بایوسهای دوطرفه و چهارطرفه
 • تعمیر روشن نشدن مادربرد laptop
 • تعمیر روشن نشدن مادربرد laptop
 • تعمیر تصویر ندادن مادربرد laptop
 • رفع ایرادات و خرابی های

سایر خدمات تعمیر قطعات لپ تاپ

3.8/5 (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

نه − یک =