اشتراک گذاری

علت خاموش شدن لپ تاپ چیست؟

خاموش شدن ناگهانی لپ‌ تاپ یکی از مشکلات رایج در این دستگاه ها است. به طور کلی دلایل زیادی در رابطه با خاموش شدن لپ تاپ وجود دارند. از جمله این دلایل می توان به خرابی یا ضعیف شدن باتری، خرابی در آداپتور، بالا رفتن دما دستگاه، مشکلات سخت افزاری، برخورد با دکمه ای خاص و بروز نبودن سیستم عامل نرم افزاری دستگاه اشاره کرد. در این مقاله، به بررسی علت‌ های احتمالی خاموش شدن لپ ‌تاپ می پردازیم و به صورت تخصصی راه ‌حل ‌های مرتبط با این مشکل را مورد بررسی قرار می دهیم.

خاموش شدن لپ تاپ

تعمیر لپ تاپ با گارانتی معتبر را از ما بخواهید ، شماره تماس 24 ساعته : 1662

علل اصلی خاموش شدن لپ تاپ

  1. خرابی باتری
  2. ایراد در آداپتور برق
  3. بالا رفتن دمای دستگاه
  4. فشردن ناخواسته دکمه های خاص
  5. بروزرسانی های نرم افزاری
  6. ویروسی شدن لپ تاپ
  7. خرابی فن های خنک کننده

1. باتری ضعیف یا خراب

اطمینان حاصل کنید که باتری لپ ‌تاپ شارژ شده باشد یا در صورت خرابی، آن را تعویض کنید. اگر دستگاه شما تحت گارانتی است، جهت رفع این مشکل توصیه می شود به مرکز گارانتی کننده مراجعه کنید تا ایراد پیش آمده به صورت تخصصی رفع شود.

2. مشکلات در آداپتور برق

یکی دیگر دلایل خاموش شدن لپ تاپ مربوط به خرابی آداپتور لپ تاپ می شود. اگر آداپتور برق لپ تاپ شما مشکل دارد یا خراب است، از یک آداپتور جدید استفاده کنید.

3. بالا رفتن دمای دستگاه

 لپ ‌تاپ شما ممکن است به دلیل گرمای زیاد، به صورت خودکار خاموش شود. برای بررسی بیشتر اطمینان حاصل کنید که فن های سیستم تهویه به خوبی کار می ‌کنند و لپ ‌تاپ در محیط خنک قرار دارد.

4. مشکلات سخت‌ افزاری

بسیاری از مشکلات سخت افزاری جزئی وجود دارد که می تواند باعث خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ شما شود. قطعات الکترونیکی کوچکی که به درستی کار نمی ‌کنند، تراشه‌های RAM که دارای خطا هستند، و مشکلاتی در باتری یا منبع تغذیه شما دلایلی برای ایجاد مشکل خاموش شدن لپ تاپ هستند. تنها راه برای اطمینان این است که یک تکنسین با تجهیزات مناسب لپ تاپ شما را ارزیابی کند. اگر به تازگی لپ تاپ خود را با رم جدید ارتقا داده اید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که آن را بیرون بیاورید و بررسی کنید که آیا مشکل همچنان وجود دارد یا ایراد از دلایل دیگری است. اگر قطعات سخت‌ افزاری لپ ‌تاپ شما مثل رم، هارد دیسک، یا مادربرد دچار مشکل شوند، لپ‌ تاپ ممکن است خاموش شود. در این صورت به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

5. برخورد با دکمه های خاص

برخی لپ‌ تاپ‌ ها دارای دکمه های ویژه‌ای هستند که در صورت برخورد ناخواسته می ‌توانند لپ ‌تاپ را خاموش کنند. اطمینان حاصل کنید که هیچ دکمه ای فشرده نشده باشد.

6. بروزرسانی‌ های نرم ‌افزاری

سیستم عامل شما مجموعه ای پیچیده از کدهای نرم افزاری است و گاهی اوقات مشکلات به گونه ای پیش می رود که لپ تاپ مجبور به خاموش شدن می شود. شایع ترین دلیل این امر خرابی فایل های سیستمی است. اکثر سیستم عامل ها دارای عملکرد نصب تعمیر هستند، بنابراین می توانید سیستم عامل را بدون از دست دادن اطلاعات خود دوباره نصب کنید. اما باید به مستندات خاص آن سیستم عامل مراجعه کنید. در ویندوز، ابزاری که به دنبال آن هستید System File Checker است. مطمئن شوید که سیستم عامل و درایورهای لپ‌ تاپ شما ‌بروز هستند. بروزرسانی‌ های نرم‌ افزاری ممکن است مشکل را حل کنند. نکته قابل توجه در این رابطه این است که برای بروزرسانی نرم افزاری دستگاه خود نیاز به اتصال اینترنت پرسرعت دارید.

7. بد افزار را بررسی کنید

یکی از دلایل مشکل خاموش شدن لپ تاپ مربوط به ویروسی شدن یا وجود بد افزار در لپ تاپ است. یکی از راه های رفع این مشکل بوت کردن دستگاه است. همچنین شما می توانید به نصب مجدد ویندوز روی لپ تاپ خود مشکل خاموش شدن لپ تاپ را رفع کنید.

8. از سلامت فن ها اطمینان حاصل کنید

رایج ترین دلیلی که لپ تاپ شما ممکن است به طور تصادفی خاموش شود، خرابی فن دستگاه است. یک آستانه دمایی مشخص وجود دارد که در آن لپ تاپ برای جلوگیری از آسیب، خود را خاموش می کند. قبل از این اقدام، لپ‌ تاپ سرعت خود را کاهش می‌دهد و با این اقدام تلاشی برای خنک کردن دستگاه می دهد. خاموش شدن کامل آخرین راه حل است. لپ ‌تاپ‌ ها به ‌ویژه در معرض تهویه ضعیف هستند و به همه دریچه ‌های آن‌ ها باز و دسترسی کافی به هوای تازه و خنک نیاز دارند. برای جلوگیری از این موضوع می توانید از کول پد یا پایه های ارتفاع دستگاه استفاده کنید.

خدمات تخصصی نمایندگی نوت بوک سرویس: تعمیر باتری لپ تاپ

9. مسدود شدن فن توسط گرد و خاک

اگر مطمئن شوید که تهویه کافی وجود دارد کار را انجام نمی دهد، ممکن است با دریچه ها و فن هایی که با گرد و غبار مسدود شده اند مواجه باشید. برای رفع این مشکل نیاز به تجهیزات تخصصی دارید. در صورت وجود این تجهیزات پیچ های قاب کفی لپ تاپ خود را باز کنید و با استفاده از کمپرسور هوا فن خود را تمیز کنید. همچنین در صورتی که تجهیزات لازم برای رفع این مشکل را ندارید برای رفع آن می توانید به نمایندگی تعمیرات مجاز مراجعه نمایید.

خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

10. بایوس را بازنشانی کنید

اگر تنظیمات بایوس لپ تاپ شما به هم ریخته است، ممکن است علت خاموش شدن ناگهانی آن باشد. به جای جستجوی تنظیمات اشتباه، بازنشانی بایوس به حالت پیش فرض بسیار ساده تر است. از آنجایی که بایوس لپ‌ تاپ برای کار با آن لپ‌ تاپ خاص طراحی شده است، معمولاً نیازی نیست که تنظیمات را به هم بزنید. هر تنظیمی که یک جز سخت افزاری را از محدوده عملیاتی پیش فرض کارخانه خارج می کند. در حالی که بازنشانی بایوس به مقادیر پیش‌ فرض اولین قدم خوب برای رفع این مشکل است، اما کافی نیست. اگر نرم افزاری دارید که به شما امکان اورکلاک کردن یا تغییر تنظیمات سخت افزاری از دسکتاپ را می دهد، باید آن را نیز به حالت پیش فرض بازنشانی کنید. اگر دستگاه شما سریعتر از آنچه می توانید این کار را انجام دهید خاموش می شود، ممکن است بخواهید با حالت Safe Mode بوت شوید. اگر بایوس بازنشانی شود و لپ تاپ همچنان در حالت ایمن خاموش شود، این نشانه مربوط به بایوس و اورکلاک شدن لپ تاپ نیست و مشکل خاموش شدن لپ تاپ مربوط به دلایل دیگر است.

این مقاله را از دست ندهید: تست سلامت باتری لپ تاپ

11. صفحه آبی لپ تاپ

اگر قبل از خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ، صفحه نمایش آبی، صفحه خطای ترسناک ویندوز، ظاهر می شود. اگر این اتفاق افتاد، از صفحه عکس بگیرید یا کد خطای خاص را یادداشت کنید و سپس آن را در موتور جستجو تایپ کنید. معمولاً یک راهنما یا تعمیر خاص برای صحه آبی رایج وجود دارد. راهنماهای زیادی برای رفع مشکل ارور صفحه آبی در نکات فنی آنلاین پیدا خواهید کرد.

12. مسائل مربوط به لولای صفحه نمایش

لولای صفحه نمایش لپ تاپ شما مکانیزم پیچیده ای است که در معرض ساییدگی و پارگی است در حالی که دارای اتصالات حساس و ظریف زیادی است. یک احتمال این است که سنسور در درب لپ‌ تاپ شما به دستگاه می‌گوید که بسته است در حالی که بسته نیست. بنابراین سیگنال خواب یا خاموشی را در زمانی که نباید ارسال می کند. برای از بین بردن این احتمال، به تنظیمات برق لپ تاپ خود بروید. در ویندوز، این عبارت Start > Settings Cog > System > Power & Sleep > Additional Power Settings > Change آنچه که بستن درب انجام می دهد، است. در اینجا می توانید انتخاب کنید که درب آن را طوری تنظیم کنید که در حین وصل بودن باتری هیچ کاری انجام ندهد. در این صورت، لولا ممکن است نیاز به توجه یک تکنسین ماهر یا نمایندگی تعمیرات مجاز داشته باشد.

13. مشکلات با تنظیمات برق

آخرین دلیلی که ممکن است لپ تاپ شما به طور تصادفی خاموش شود این است که تنظیمات برق شما ممکن است درست نباشد. برای مثال، اگر تنظیمات برق شما طوری تنظیم نشده باشد که لپ تاپ را در حین پخش ویدیو بیدار نگه دارد، ممکن است در نیمه راه فیلم خاموش شود. تنظیمات برق لپ تاپ خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که برای نیازهای شما مناسب هستند.

نکات مهم خاموش شدن لپ تاپ

  • برای جلوگیری از بالا رفتن دمای دستگاه، لپ ‌تاپ را در محیط‌ های خنک نگه دارید و از روشن بودن فن ها اطمینان حاصل کنید.
  • همیشه از آداپتور اصلی و باکیفیت استفاده کنید.
  • تا حد ممکن باتری لپ ‌تاپ را به ‌صورت منظم شارژ و تخلیه کنید تا عمر مفید آن افزایش یابد. خاموش شدن لپ ‌تاپ ممکن است از علل مختلف ناشی شود. با بررسی موارد ذکر شده و اعمال راه‌ حل ‌های مرتبط، می ‌توانید به سرعت به دلیل این مشکل پی ببرید و اقدامات لازم را انجام دهید. در صورتی که مشکل ادامه دارد، توصیه می ‌شود به تخصصی ترین‌ مراجع ممکن بروید.
5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دو × 2 =