اشتراک گذاری

آیا امکان تعمیر پیکسل سوخته لپ تاپ وجود دارد؟

یکی از سرویس های تعمیراتی مهم برای مدل های مختلف لپ تاپ، تعمیر پیکسل سوخته لپ تاپ است. تعمیرات مربوط به پیکسل سوختگی لپ تاپ از جمله خدمات تعمیراتی تخصصی است که در مرکز سخت افزار ایران به واسطه تجربه و مهارت کارشناسان حرفه ای این مرکز انجام می شود و کیفیت از دست رفته صفحه نمایش لپ تاپ مورد نظر بازگردانده می شود. اما زمانی که حرف از مشکل پیکسل سوخته لپ تاپ می زنیم، دقیقا منظور چیست و چه مشکلاتی را در نمایشگر های لپ تاپ ها ایجاد می کند؟ در ادامه بیشتر با این مشکل و نحوه رفع آن آشنا می شویم.

تعمیر پیکسل سوخته لپ تاپ

نقش پیکسل در لپ تاپ چیست؟

تصویری که شما در صفحه لپ تاپ خود مشاهده می کنید، در واقع متشکل از هزاران پیکسل در کنار هم است. نمایشگر لپ تاپ های مختلف از قرار گرفتن تعداد بسیار زیادی پیکسل در کنار هم تشکیل شده که هر یک از این پیکسل ها یک نقطه رنگی را ایجاد می کند. در نهایت با کنار هم قرار گرفتن این نقاط رنگی، درست مانند قطعات یک پازل، تصویر نهایی در نمایشگر تشکیل می شود. به صورت اصلی، پیکسل های نمایشگر از سه رنگ آبی، قرمز و سبز تشکیل شده است. حال با ترکیب شدن و تغییر این سه رنگ اصلی، سایر رنگ ها نیز در تصویر ایجاد خواهد شد. حال در مواردی ممکن است یکی یا تعدادی از این پیکسل ها دچار مشکل شده و در نتیجه آن در نمایش تصویر اختلال ایجاد شود. پیکسل سوخته لپ تاپ یکی از این موارد است.

منظور از پیکسل سوخته لپ تاپ چیست؟

مشکل خرابی و سوختن پیکسل ها، در واقع یک خرابی سخت افزاری در لپ تاپ ها محسوب می شود. اگر بخواهیم مشکل پیکسل سوختگی لپ تاپ را به صورت دقیق تعریف کنیم، منظور پیکسل هایی است که سوخته و دیگر روشن نمی شود. در نتیجه این پیکسل ها که باید رنگی باشند، به صورت سیاه باقی مانده و در نتیجه به شکل نقاط سیاه رنگ در صفحه لپ تاپ دیده می شوند. در نتیجه به تدریج با افزایش تعداد پیکسل های سوخته در نمایشگر، تصویر در بخش هایی به صورت سیاه درآمده و نمایش تصویر دچار مشکل می شود. حال خود مشکلات پیکسل سوخته در لپ تاپ را می توان در حالت ها و شدت های مختلفی در نظر گرفت. تشخیص شدت و میزان مشکل پیکسل ها برای رفع و تعمیر آن ها ضرورت دارد.

مشکلات مختلف پیکسل ها در لپ تاپ

علاوه بر مشکل پیکسل سوخته در لپ تاپ، مشکل دیگری هم در لپ تاپ ها ایجاد می شود که به آن ها پیکسل گیر کرده گفته می شود. در مشکل پیکسل سوختگی در لپ تاپ برای هر یک از پیکسل های اصلی مشکل ایجاد شده و در نتیجه معیوب شدن و سوختن آن ها، نقاط سیاه رنگ در صفحه ایجاد می شود. در مواردی ممکن است زیر پیکسل ها دچار مشکل شود. مشکل دیگری که ممکن است برای پیکسل ها پیش بیاید، گیر کردن این پیکسل هاست. در این حالت پیکسل های سالم گیر می کنند و مدام قطع و وصل می شوند. در نتیجه روند تعمیر مشکلات ایجاد شده در پیکسل ها بسته به این که کدام یک از این ایرادات در لپ تاپ ایجاد شده، متفاوت خواهد بود.

خدمات تخصصی نوت بوک سرویس: تعمیر ال سی دی لپ تاپ

دلایل بروز مشکل پیکسل سوخته در لپ تاپ

مهم ترین عامل بروز مشکل پیکسل سوختگی در لپ تاپ، آسیب و ضربه هایی است که به دلایل مختلف به نمایشگر وارد می شود. حتی در نتیجه عدم استفاده از یک کیف لپ تاپ مناسب و ایمن هم ممکن است به پیکسل های صفحه نمایش آسیب وارد شود. مورد مهم دیگر نوسانات جریان برق و قطع و وصل شدن ولتاژ ارسالی به ترانزیستور ها است. ترانزیستور ها کنترل کننده هر یک از این پیکسل ها هستند. در صورت سوختن و خرابی این ترانزیستور ها هم با مشکل پیکسل سوخته در لپ تاپ مواجه خواهیم شد. جمع شدن گرد و خاک و بروز مشکلات دیگر الکترونیکی در لپ تاپ را نیز می توان از دلایل مهم دیگر بروز مشکل پیکسل سوخته در نظر گرفت. البته بروز برخی مشکلات و اختلالات در زمان ساخت لپ تاپ، از جمله برش نامناسب قطعات هم می تواند موجب بروز این مشکل شود.

تعمیر پیکسل سوخته در لپ تاپ

روش های مختلف تعمیر پیکسل سوخته در لپ تاپ

برای تعمیر پیکسل سوختگی در لپ تاپ ابتدا باید میزان آسیب به پیکسل ها و شدت آن بررسی شود. برای مثال اگر مشکل گیر کردن پیکسل ها باشد، معمولا این پیکسل ها قابل احیا شدن هستند. اما در مقابل معمولا اکثر پیکسل هایی که می سوزند قابلیت بازگشت و تعمیر را ندارند. در نتیجه برای تعمیر باید دید آیا پیکسل موقتا سیاه شده و گیر کرده یا این که کاملا سوخته است. هر یک از این روش ها ممکن است بتوانند مانند یک شوک به دستگاه، مشکلات ایجاد شده در پیکسل های معیوب را برطرف کند. در نتیجه به صورت کلی روش های زیر را می توان برای رفع مشکل پیکسل سوخته در لپ تاپ امتحان کرد:

  • استفاده از ویدئو های ترمیم پیکسل
  • ترمیم پیکسل های سوخته با استفاده از سایت های اختصاصی
  • ترمیم پیکسل های معیوب با کمک نرم افزار های اختصاصی
  • استفاده از تکنیک های همراه فشار و گرما برای رفع مشکلات پیکسل

استفاده از ویدئو های ترمیم پیکسل

یکی از ساده ترین روش های ترمیم پیکسل سوخته در لپ تاپ، استفاده از یکسری ویدئو ها برای ترمیم پیکسل های معیوب است. برای استفاده از این روش کافی است ویدئو مخصوص را به صورت کامل در صفحه پخش کنید و به مدت حداقل 20 دقیقه پخش آن را ادامه دهید. این کار می تواند موجب تحریک پیکسل های معیوب شده و در بسیاری از موارد آن ها را فعال کند. در نتیجه مشکل پیکسل سوختگی در لپ تاپ برطرف می شود.

ترمیم پیکسل های سوخته با استفاده از سایت های اختصاصی

یک سری وب سایت های اختصاصی وجود دارد که از آن ها می توان برای ترمیم پیکسل های معیوب و گیر کرده استفاده کرد. این سایت ها ابزار هایی را به صورت انلاین در اختیار کاربران قرار می دهند تا با کمک آن ها بتوان پیکسل سوخته در لپ تاپ را برطرف کرد. یکی از سایت هایی که می توان در این زمینه از آن استفاده کرد، سایت https://www.jscreenfix.com/fix.html است. در این سایت یک کادر تغییر رنگ وجود دارد که باید آن را به محل پیکسل های سوخته لپ تاپ برد و ده دقیقه زمان داد. این کار می تواند مشکل پیکسل سوختگی در لپ تاپ را برطرف کند.

استفاده از نرم افزار های اختصاصی برای رفع مشکل پیکسل های سوخته

برای رفع مشکل پیکسل سوخته در لپ تاپ می توان از یک سری از نرم افزار های اختصاصی در این زمینه استفاده کرد. برای مثال یکی از این نرم افزار ها، نرم افزار Rizonesoft Pixel Repair است که به صورت رایگان می توان از آن برای رفع مشکلات پیکسل ها و ترمیم آن ها استفاده کرد.

استفاده از گرما و فشار

روش آخری که برای رفع مشکل پیکسل سوخته در لپ تاپ وجود دارد، روشی خانگی است و زیاد استفاده از آن پیشنهاد نمی شود. خصوصا اگر مهارت کافی وجود نداشته باشد و این کار به آرامی انجام نشود. انجام این کار می تواند در بسیاری از مواقع موجب آسیب به صفحه نمایش لپ تاپ شود. توصیه می شود به جای انجام این کارها، برای رفع مشکل پیکسل سوختگی در لپ تاپ از تعمیرات سخت افزاری تخصصی که در مراکز تعمیرات لپ تاپ معتبر ارائه می شود، استفاده کنید.

4.5/5 (21 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

چهار × 1 =