اشتراک گذاری

معایب اتصال دائم لپ تاپ به برق چیست؟

اتصال دائم لپ ‌تاپ به برق گاهی اوقات به نظر ممکن است یک گزینه جذاب باشد؛ اما این روش نیز با معایب خود همراه است که باید مورد توجه قرار گیرد. هر باتری از جمله باتری های لیتیوم یونی دارای طول عمری است که پس از بارها و بارها شارژ شدن به تدریج شروع به کم شدن طول عمر باتری می شود. رسیدن به سیکل شارژ می تواند دلیل اصلی به اتمام رسیدن عمر مفید شارژ باتری دستگاه شما باشد. اتصال مستقیم لپ تاپ به برق داری معایب بسیار زیادی است. از جمله این ایرادات و معایب می توان به محدودیت در حرکت و انعطاف، خطرات و مشکلات مربوط به برق، آسیب رسیدن به عمر مفید باتری، مصرف زیاد انرژی، تولید گرما و بسیار ایرادات دیگر اشاره کرد. در این مقاله، به بررسی معایب شارژ دائمی لپ تاپ می پردازیم و روش های جلوگیری از این اتفاق را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار می دهیم. برای تعمیر لپ تاپ خود با ما تماس بگیرید.

معایب شارژ دائمی لپ تاپ

فهرست مطالب

محدودیت در حرکت و انعطاف

یکی از معایب شارژ دائمی لپ تاپ مربوط به محدودیت در حرکت و انعطاف دستگاه شما است. اتصال دائمی به برق ممکن است باعث محدودیت حرکت و انعطاف لپ ‌تاپ شود. استفاده از باتری امکان حرکت و استفاده از لپ تاپ در مکان‌ های مختلف را فراهم می ‌کند.

تعمیر پورت های لپ تاپ خود را به ما بسپارید.

خطرات مرتبط با قطعی برق

در صورت قطعی برق، اطلاعات ذخیره شده در لپ ‌تاپ ممکن است از دست بروند و اطلاعات مهم شما حذف شوند. استفاده از باتری به عنوان منبع پشتیبانی، در مواقع قطعی برق می ‌تواند اطلاعات را حفظ کند و از خرابی های مربوط به نوسانات برق نیز جلوگیری کند.

آسیب به عمر مفید باتری

اتصال دائم به برق ممکن است به مرور زمان عمر باتری را کاهش دهد. از باتری به طور دوره ‌ای استفاده کردن، می ‌تواند عمر مفید آن را حفظ کند. با گذشت زمان، باتری شارژ لپ تاپ به طور طبیعی ظرفیت خود را برای نگه داشتن شارژ از دست می دهد. حتی اگر به درستی از آن ها استفاده کنید اتفاق رخ خواهد داد. به طور کی بیشتر باتری های لیتیوم یونی قبل از نیاز به تعویض تا 3 سال دوام می آورند.

مصرف انرژی زیاد

اتصال مداوم لپ تاپ به برق ممکن است باعث مصرف انرژی زیاد و افزایش هزینه ‌های مربوط به برق شود. استفاده متعادل از باتری و اتصال به برق در مواقع لزوم، می ‌تواند به بهبود مدیریت انرژی کمک کند.

این مطلب خواندنی را از دست ندهید: روشن نشدن لپ تاپ

الگوهای استفاده

اینکه هر چند وقت یکبار از لپ تاپ خود استفاده کرده و آن را شارژ می کنید نیز بر طول عمر باتری آن تأثیر می گذارد. چرخه ‌های شارژ مکرر (شارژ/دشارژ) به سلول ‌های داخل باتری فشار وارد می ‌کند که می ‌تواند طول عمر باتری را کاهش دهد.

سطح ولتاژ

ولتاژ شارژر متصل به باتری لپ تاپ باید ثابت باشد. استفاده از لپ تاپ و شارژر آن با ولتاژ ناپایدار می تواند به باتری شما آسیب برساند. افزایش ناگهانی ولتاژ می تواند به به قطعات الکترونیکی دستگاه شما آسیب برساند و در شرایطی این قطعات را از بین ببرد.

کیفیت

کیفیت باتری خریداری شده نیز می تواند بر طول عمر آن تأثیر بگذارد. باتری و قطعات لپ تاپ خود را حتما از یک منبع معتبر خریداری کنید و همیشه به مشخصات محصول توجه کنید. باتری‌ های با کیفیت پایین بیشتر مستعد خرابی هستند و ممکن است به اندازه باتری‌ های باکیفیت ‌تر عمر نکنند. همچنین در صورتی خرابی باتری توصیه می شود اگر دستگاه شما تحت گارانتی است، از طریق مرکز گارانتی کننده خدمات خود را دریافت نمایید. همچنین در صورتی که دستگاه تحت گارانتی نیست خدمات مورد نیاز خود را از نمایندگی تعمیرات نوت بوک دریافت کنید.

خرابی شارژر

یکی دیگر از معایب شارژ دائمی لپ تاپ مربوط به خرابی آداپتور و کابل برق لپ تاپ شما می شود. به طور کلی وقتی دستگاه لپ تاپ شما به صورت دائمی در برق است، استفاده مداوم از شارژر را نیاز داشت و این استفاده باعث مشکلاتی مانند اتصالی در سیم یا کابل شارژر، خرابی سوکت شارژر یا از بین رفتن کارایی آداپتور دستگاه شما می شود که در این صورت نیاز به تهیه شارژر جدید خواهید داشت. 

توصیه می شود در صورتی که امکان تعویض شارژر را ندارید از شارژر های مربوط به سایر دستگاه های لپ تاپ استفاده ننمایید. زیرا به طور کلی هر دستگاه لپ تاپ با توجه به مشخصات باتری خود دارای شارژر مناسب است و در صورتی که شارژری استفاده نمایید که مشخصات یکسانی به باتری دستگاه شما ندارد، استفاده مکرر از آن باعث خرابی دستگاه شما خواهد شد.

تولید گرمای اضافی

گرما یا سرمای بیش از حد می تواند سلامت باتری لپ تاپ شما را کاهش دهد. طبق مطالعات انجام شده، نگهداری لپ‌ تاپ در محیطی با دمای بالاتر از ۹۵ درجه فارنهایت (۳۵ درجه سانتی‌گراد) ممکن است باعث شود باتری سریع‌ تر از حد معمول خراب شود. در نتیجه همیشه باید دستگاه خود را در محیطی نگهداری کنید که نه خیلی گرم باشد و نه خیلی سرد باشد تا دستگاه شما در بهترین حالت عملکردی خود باقی بماند. از دیگر معایب شارژ دائمی لپ تاپ  می توان به تولید گرما اشاره کرد. 

اتصال به برق ممکن است باعث تولید گرمای اضافی در لپ ‌تاپ شود که موجب افزایش دمای سیستم می ‌شود. استفاده از باتری در مواقعی که اتصال به برق لازم نیست، می‌ تواند از تولید گرما جلوگیری کرده و دمای سیستم را کاهش دهد. اگرچه اتصال دائمی به برق مزایا و امکانات خود را دارد، اما با معایبی همراه است که در نظر گرفتن آن ها می ‌تواند به بهبود عملکرد و مدیریت بهتر لپ‌ تاپ کمک کند. بهتر است در مواقعی که اتصال به برق لازم نیست، از باتری دستگاه خود استفاده کنید و از مزایای آن بهرهمند شوید.

اینو بخون حتما به کارت میاد : چرا لپ تاپ به اینترنت گوشی وصل نمی شود؟

چگونه از باتری لپ تاپ خود مراقبت کنیم؟

  1. از دما های شدید اجتناب کنید. لپ تاپ خود را برای مدت طولانی در محیطی با دما بالا و گرم یا زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید. این اقدام به جلوگیری از آسیب احتمالی ناشی از قرار گرفتن در معرض حرارت بیش از حد کمک می کند. سعی کنید لپ تاپ خود را در دمای اتاق نگهداری کنید تا باتری آن به دلیل تغییرات شدید دما تخلیه نشود یا آسیب نبیند.
  1. در استفاده از باتری خود را نظارت کنید. در صورت امکان، سعی کنید فقط زمانی که باتری 10-20٪ است از قابلیت بهینه سازی مصرف باتری استفاده نمایید. این باعث کاهش تعداد چرخه های شارژ (شارژ/دشارژ) می شود که باید طول عمر آن را افزایش دهد.
  2. تنظیمات برق متعادل یا حالت کم مصرف نیز یکی دیگر از اقدامات مربوط به حفظ سلامت باتری لپ تاپ است. این اقدام می تواند به صرفه جویی در مصرف باتری و جلوگیری از تخلیه آن کمک کند.
  1. در صورتی که شارژر دستگاه خود را به صورت مستقیم به پریز برق متصل می نمایید، مطمئن شوید که محیط مورد نظر شما دارای محافظ جریان برق است. همچنین در صورتی که دستگاه محافظ در نزدیکی خود دارید، دستگاه خود را به محافظ وصل نمایید. این به محافظت در برابر آسیب احتمالی ناشی از افزایش ناگهانی ولتاژ کمک می کند.
  1. خرید باتری و شارژر با کیفیت یکی دیگر از روش های حفظ سلامت باتری دستگاه است . اگر به دنبال خرید باتری یا شارژر جدید برای لپ‌ تاپ خود هستید، حتماً از قبل این اقدام بررسی کنید تا بهترین گزینه با کیفیت موجود را پیدا کنید.

پیشنهاد نوت بوک سرویس: علت بالا رفتن دمای لپ تاپ

سؤالات متداول در رابطه با موضوع معایب شارژ دائمی لپ تاپ

آیا گذاشتن شارژر لپ تاپ به برق خطر آتش سوزی دارد؟

خیر، وصل نگه داشتن شارژر لپ تاپ خطر آتش سوزی را در بر ندارد. با این حال، اگر سیم های فرسوده یا سیم کشی در شارژر خود را مشاهده کردید، فوراً آن را تعویض کنید و مطمئن شوید که در صورت عدم استفاده شارژر خود را از برق جدا کنید. علاوه بر این، شارژ دائمی لپ تاپ ها نیز توصیه نمی شود، زیرا ممکن است باعث شود باتری شما بیش از حد گرم شود.

آیا وقتی از شارژر لپ تاپ استفاده نمی کنیم باید آن را از برق جدا کنیم؟

بله، بهتر است شارژر لپ تاپ خود را زمانی که از آن استفاده نمی کنید، از برق بکشید. این اقدام به کاهش خطر هرگونه آسیب ناشی از شارژ بیش از حد یا قرار گرفتن در معرض حرارت بیش از حد کمک می کند.

چه چیزی باعث آتش گرفتن لپ تاپ می شود؟

بسته به پیکربندی دستگاه شما، دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند باعث آتش گرفتن لپ تاپ شود.این دلایل عبارت اند از:

  1. شارژر یا آداپتور های فرسوده یا سیم های دچار اتصالی می تواند یکی از دلایل نامبرده باشد. اگر سیم شارژر یا لپ‌ تاپ فرسوده یا در معرض خطر باشد، می ‌تواند خطر آتش‌ سوزی را ایجاد کند.
  2. گرم شدن بیش از حد اگر لپ تاپ برای مدت طولانی بدون تهویه مناسب استفاده شود، می تواند باعث گرم شدن بیش از حد قطعات و آتش سوزی شود.
  3. افزایش قدرت و نوسانات برق نیز یکی دیگر از این عوامل به شمار می رود. نوسانات برق ناشی از آب و هوا، ن یا سیم کشی معیوب در شارژر می تواند به قطعات دستگاه شما آسیب برساند و منجر به گرم شدن بیش از حد و احتمال آتش سوزی شود.
  4. باتری های معیوب باتری ‌های با کیفیت پایین بیشتر مستعد خرابی هستند و ممکن است به اندازه باتری ‌های باکیفیت ‌تر دوام نیاورند و خطر نقص عملکردی که می‌ تواند منجر به آتش‌سوزی شود را افزایش می‌ دهد.
به طور متوسط لپ تاپ را در روز چند بار شارژ کنیم؟

بسیاری از لپ ‌تاپ ‌های مدرن در واقع بیشتر لپ‌ تاپ‌ های مدرن طوری برنامه ‌ریزی شده‌ اند که عمر باتری‌ هایشان را با شارژ کردن باتری‌ افزایش دهند. از دیگر ویژگی های دستگاه های جدید تر این است که پس از پر شدن شارژ باتری، جریان برق توسط شارژ یا همان آداتور قطع شده و آسیبی به دستگاه وارد نمی شود.

چگونه می توان عمر مفید باتری لپ تاپ خود را افزایش داد؟

یکی از نکات مهم در رابطه با این موضوع این است که برخلاف عقیده اکثر کاربران که اجازه می دهند شارژ باتری دستگاه شان به 20 الی 15 درصد برسد و سپس دستگاه را شارژ کنند، توصیه می شود برای افزایش عمر مفید باتری و عملکرد بهتر باتری لپ تاپ پس از 40 درصد لپ تاپ را به شارژ بزنید تا هم زمان کمتری در برق باشد و هم عمر مفید آن حفظ شود. برای اینکه باتری لپ تاپ شما به درستی کار کند، آن را تا 100 درصد کامل شارژ نکنید. هنگامی که به 40 درصد رسید، آن را تا حدود 80 درصد شارژ کنید و سپس دوشاخه را بکشید. باتری هایی که سطح ولتاژ بسیار بالایی دارند بیشتر تحت فشار قرار می گیرند و طول عمر آن را کاهش می دهند. بهتر است باتری دستگاه خود را همیشه بین 40 تا 80 درصد ظرفیت نگه داری نمایید. این اقدام باعث حفظ باتری و سلامت نگه داشتن آن می شود. این کار به نظر می رسد نوازش زیاد باتری و کار اضافی، با این حال، پاداش آن باتری است که مدت ها پس از قدیمی شدن لپ تاپ شما و نیاز به تغییر، همچنان کار می کند. این امکان وجود دارد که تنظیمات لپ تاپ خود را تغییر دهید تا اقدام قطع شدن شارژ لپ تاپ یا اعلان 40 درصد و 80 به صورت خودکار به شما اطلاع داده شود. گزینه Lee Harvey Computing می تواند این کار را برای شما انجام دهد.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

20 − یازده =