اشتراک گذاری

سفارشی کردن منوی استارت ویندوز

یکی از مهم‌ ترین ویژگی هایی که هر برنامه یا سیستمی می تواند در اختیار کاربران قرار دهد، سفارشی سازی است. این ویژگی به کاربران اجازه می دهد تا برخی از ظواهر یا فرایندهای برنامه را طبق سلیقه و میل خودشان تنظیم کنند. در این مطلب به چگونگی سفارشی کردن منوی استارت در ویندوز می پردازیم.

ویندوز به شما اجازه می دهد کاور و رنگ مورد علاقه خودتان را انتخاب کنید. همچنین می توانید با جا به جایی برنامه ها یا پین کردن آن ها برنامه های کاربردی خود را در دسترس قرار دهید.

سفارشی سازی منوی استارت در ویندوز

سفارشی کردن سمت چپ منوی استارت

اگر بخواهید از همه امکانات پنل سمت چپ استارت استفاده کنید، می توانید ۱۲ آیکون در آن جای گذاری کنید. برای سفارشی کردن منوی استارت در این بخش، وارد تنظیمات ویندوز شوید و روی Personalization کلیک کنید.

در صفحه باز شده می توانید برنامه های زیر را در منوی استارت فعال یا غیر فعال کنید:

  • جستجوی فایل ها
  • تنظیمات
  • اسناد
  • دانلودها
  • موسیقی ها و تصاویر
سفارشی کردن سمت چپ منوی استارت

برای سفارشی کردن منوی استارت در این بخش، می توانید تعیین کنید که اصولا برنامه ها در این منو نشان داده شوند یا خیر. به علاوه اگر می خواهید برنامه ها را در استارت داشته باشید، این صفحه کمک می کند تا ترتیب چینش برنامه ها در استارت را انتخاب کنید. گزینه های این بخش شامل:

  • نمایش به صورت تصادفی
  • نمایش پر استفاده ترین برنامه ها
  • نمایش برنامه هایی که اخیرا استفاده شده اند
  • و نمایش منوی استارت به صورت تمام صفحه

است. برای مشاهده چگونگی پین کردن برنامه ها به صدر منوی استارت، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

اگر در انجام تنظیماتی که عنوان می کنیم، به مشکل برخوردید، ممکن است ایرادی نرم ازفرای در کار باشد. در این صورت می توانید با تکنسین نرم افزاری مر کز تعمیرات لپ تاپ مشورت کنید. 

سفارشی کردن چینش برنامه ها در منوی استارت

در سرفصل قبلی توضیح دادیم که از قسمت تنظیمات منو استارت می توانید ترتیب نمایش برنامه ها را انتخاب کنید. اما ممکن است بخواهید صرفا تعدادی از برنامه ها برای همیشه دم دستتان باشد و با ترتیب های ذکر شده این امکان وجود نداشته باشد. مساله ای نیست! سفارشی کردن منوی استارت در این حد هم ممکن است.

برای این کار می توانید برنامه مورد نظرتان را از پنل سمت چپ منو بیابید. بعد با راست کلیک و پین کردن یا کشیدن برنامه به پنل سمت راست آن را در دسترس قرار دهید. البته اگر در پنل سمت راست برنامه های زیادی داشته باشید، پین کردن گزینه بهتری است.

سفارشی کردن پنل سمت راست منوی استارت

در سر فصل قبلی سفارشی کردن منوی استارت توضیح دادیم که می توانید به سادگی با کشیدن برنامه های از پنل سمت چپ به پنل سمت راست آن ها را به قسمت جا به جا کنید.

پنل سمت راست به شما اجازه می دهد تا حد زیادی برنامه ها را طبق سلیقه خودتان تنظیم کنید. همچنین می توانید با کشیدن برنامه ها روی یکدیگر آن ها را در یک دسته بندی قرار دهید.

ویژگی دیگر این بخش این است که با راست کلیک کردن روی آیکون هر برنامه رفتن روی گزینه More و انتخاب Resize اندازه هر آیکون را تعیین کنید.

برخی از برنامه هایی که در پنل سمت راست قرار می گیرند قابلیتی به نام Live tile دارند. این ویژگی باعث می شود برنامه هایی مانند گالری و آلبوم موسیقی عکس ها یا کاور موسیقی ها را با ترتیبی تصادفی نمایش دهند. با کلیک راست انتخاب گزینه More و کلیک روی گزینه اول می توانید این ویژگی را غیر فعال یا فعال کنید.

سفارشی کردن پنل سمت راست منوی استارت

سفارشی سازی رنگ منوی استارت

شاید بتوان گفت که انتخاب رنگ، جذاب ترین قسمت سفارشی کردن منوی استارت ویندوز است. برای انتخاب رنگ از تنظیمات روی گزینه رنگ ها یا Colors کلیک کنید. کمی صفحه پایین بیاورید تا به بخش Choose your accent color  برسید.

در این قسمت دو دسته رنگ می بینید که دسته بالایی تنوع کمتری دارد. جمله بالای دسته اول به منظور Set کردن رنگ منوی استارت با تصویر پس زمینه است. با فعال کردن آن به تعداد کمی از رنگ ها دسترسی خواهید داشت.

اگر رنگ های متناسب با تصویر پس زمینه تان را نمی پسندید، تیک این گزینه را بردارید و از پالت رنگ پایینی رنگ مد نظر خود را انتخاب کنید.

سفارشی سازی رنگ منوی استارت

نکته ای مهم درمورد سفارشی کردن منوی استارت

ویندوز تنها به شرطی به شما اجازه تغییر تنظیمات Personalization را می دهد که فعال یا Active باشد. در غیر این صورت با خطای Activate your windos مواجه خواهید شد. البته تقریبا هیچ سیستمی در ابتدا دچار این مشکل نمی شود، با این حال اگر مدت زیادی از آخرین تعویض ویندوزتان گذشته باشد، احتمالا با این خطا مواجه خواهید شد.

تنظیمات منوی استارت در ویندوز

قابلیت سفارشی کردن منوی استارت در ویندوز به شما این امکان را می دهد تا رنگ، منو، ترتیب چینش، اندازه و دسته بندی برنامه های خود در منوی استارت را تنظیم کنید. در این مطلب چگونگی تغییر تنظیمات همه این بخش ها را شرح دادیم و امیدواریم برای شما مفید بوده باشد. همچنین ذکر کردیم که برای دسترسی به بخش بزرگی از این تنظیمات باید ویندوز شما Active باشد. آنچه در این مقاله درورد آن صحبت کردیم، گوشه کوچکی از امکانات ویندوز است. شما می توانید با استفاده از گاد مود ویندوز 11  که در سایر ورژن های ویندوز هم وجود دارد، کوچکترین موردی را تحت کنترل بگیرید. 

5/5 (1 امتیاز)