اشتراک گذاری

چطور مشکل روشن شدن خودکار لپ تاپ را برطرف کنیم؟

یکی از مشکلات دردسرسازی که بسیاری از کاربران لپ تاپ ها با آن مواجه می شوند، روشن شدن خودکار لپ تاپ است. این مشکل آزاردهنده به این صورت است که در شرایطی که لپ تاپ در حالت Sleep یا حتی شات دان است، دستگاه به صورت خود به خود روشن می شود. در نتیجه در حالتی که کاربر سعی در خاموش کردن ویندوز دارد، با روشن شدن خودکار سیستم مواجه شده و این اتفاق ممکن است چندین مرتبه رخ دهد. 

این حالت در اکثر موارد ممکن است با حرکت موس یا فشرده شدن یکی از کلیدهای کیبورد نیز رخ دهد. در برخی مواقع کاربران ناچار می شوند تا به صورت فیزیکی و با نگه داشتن دکمه پاور لپ تاپ، آن را خاموش کنند که قطعا این راه حل چندان خوبی برای رفع این مشکل نیست. اما اصلا دلیل بروز این مشکل چیست و آیا می توان با روش های بهتری نیز آن را برطرف کرد؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا در خصوص دلیل روشن شدن خودکار لپ تاپ و روش هایی که می توان از آنها برای رفع این مشکل کمک گرفت، بیشتر صحبت کنیم.

روشن شدن خودکار لپ تاپ

علت روشن شدن خودکار لپ تاپ چیست؟

معمولا اصلی ترین دلیلی که لپ تاپ به صورت خودکار روشن می شود، فعال شدن قابلیت sleep در لپ تاپ مورد نظر است. این حالتی است که از آن برای بارگذاری هر چه سریع تر ویندوز استفاده می شود و با فعال شدن آن ممکن است شاهد روشن شدن خودکار سیستم مورد نظر باشیم. در نتیجه مشکل روشن شدن خودکار لپ تاپ معمولا به دنبال تنظیماتی که توسط خود کاربر در سیستم اعمال شده است به وجود می آید. 

با این حال برای یافتن دلیل اصلی بروز این مشکل در سیستم می توان با اجرای دستور Command Prompt و اجرای برنامه RUN، مشکل به وجود آمده در سیستم را بررسی و عیب یابی کرده تا مشخص شود که دقیقا علت روشن شدن خودکار کامپیوتر مورد نظر چیست. 

در کادری که برای شما نمایش داده می شود عبارتی نوشته شده که مشخص می کند کدام دکمه یا کلید دلیل روشن شدن سیستم است. برای مثال عبارت Power Button به این معناست که با لمس دکمه پاور، لپ تاپ به صورت خودکار روشن می شود. حال که دلیل مشخص شد، می توان از ترفندهای موجود برای رفع مشکل کمک گرفت.

راهکارهای رفع مشکل روشن شدن خود به خود لپ تاپ

غیر فعال کردن یا محدود کردن تجهیزات جانبی سیستم

یکی از اولین اقداماتی که می توان از آن برای رفع مشکل روشن شدن خودکار لپ تاپ کمک گرفت، محدود کردن تمامی تجهیزات جانبی متصل به سیستم است. منظور این تجهیزات، موس، کیبورد و … می شود. چرا که برای مثال همان طور که گفته شد گاهی با حرکت دادن موس سیستم به صورت خودکار روشن می شود. 

در نتیجه با محدود کردن این تجهیزات در بخش Command Prompt، می توان مشکل روشن شدن خودکار سیستم را برطرف کرد. برای این منظور کافی است در همان روشی که در بالا گفته شد در بخش Command Prompt بخش هایی که موجب روشن شدن سیستم می شوند را یافته و سپس در بخش دیوایس منیجر لپ تاپ، آنها را یافته و با راست کلیک کردن روی آنها، وارد بخش Properties شد. 

در ادامه پنجره ای برای شما باز می شود که باید در انتهای لیست، تیک گزینه Allow this device to wake the computer را بردارید. به این ترتیب دیگر سیستم با حرکت کردن یا فشار دادن این گزینه ها فعال نمی شود.

غیر فعال کردن تایمر

یکی دیگر از روش هایی که می توان با آن مانع روشن شدن خودکار دستگاه شد، غیر فعال کردن تایمر در بخش Command Prompt است. در این بخش ابتدا گزینه Run as administrator را انتخاب کرده و در ادامه دستور powercfg –waketimers را در کادر نمایش داده شده وارد کرده و آن را اجرا کنید. در این جا لیستی از موارد زمان بندی شده را مشاهده خواهید کرد. 

غیر فعال کردن تایمر در ویندوز

آنها را انتخاب کرده و با راست کلیک کردن روی آنها، وارد بخش Properties شوید. تب Condition را انتخاب کرده و در صفحه ای که باز می شود، تیک گزینه Wake the computer to run this task را بردارید. با غیر فعال کردن این گزینه دیگر برنامه زمان بندی شده نمی تواند موجب روشن شدن خودکار لپ تاپ مورد نظر شود.

غیر فعال کردن تایمر برای روشن شدن خودکار در لپ تاپ

غیر فعال کردن Fast Startup

یکی دیگر از روش های رفع مشکل روشن شدن خودکار لپ تاپ، غیر فعال کردن قابلیت Fast Startup است. بر اساس گزارش بسیاری از کاربران استفاده از این روش نیز به صورت کارامدی به رفع مشکل روشن شدن خودکار سیستم کمک کرده است. برای این منظور باید ابتدا وارد بخش تنظیمات ویندوز شد و در آن جا گزینه System را انتخاب کرد. حال ابتدا گزینه Power & sleep و سپس گزینه Additional power settings را در ادامه انتخاب نمایید. 

غیر فعال کردن Fast Startup

در مرحله بعدی باید گزینه Choose what the power button does را انتخاب کرده .

غیر فعال کردن از طریق Fast Startup

 روی گزینه Change settings that are currently unavailable کلیک نمایید. 

غیر فعال کردن روشن شدن خودکار لپ تاپ از طریقFast Startup

در این جا برای اتمام مراحل، گزینه Fast Startup را از حالت فعال خارج کرده و با خاموش کردن آن، تنظیمات اعمال شده را ذخیره کنید. به این ترتیب با غیر فعال کردن این گزینه، مشکل روشن شدن خودکار کامپیوتر مورد نظر برطرف می شود. برای اطمینان از نتیجه بخش بودن این روش، می توان یک بار سیستم را خاموش کرد و روشن شدن یا نشدن خودکار آن را مورد بررسی قرار داد.

غیر فعال کردن تنظیمات روشن شدن خودکار سیستم در ویندوز

گاهی اوقات باید برای رفع مشکل روشن شدن خودکار سیستم به بخش تنظیمات ویندوز مراجعه کرد و تنظیمات اعمال شده را تغییر داد. برای این منظور ابتدا وارد منوی استارت شده و در آن جا گزینه Device Manager را انتخاب نمایید. در مرحله بعد روی گزینه Network Adapters راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. 

تنظیمات غیرفعال کردن روشن شدن خودکار در لپ تاپ

حال در پنجره ای که نمایش داده می شود تب power management را انتخاب کرده و تیک فعال گزینه Allow the computer to turn off this device to save power را بردارید. 

آموزش غیرفعال کردن روشن شدن خودکار در لپ تاپ

در قدم بعدی تب Advanced را انتخاب کرده و در آن قسمت نیز از منوی کشویی گزینه Wake up capabilities، آن را روی حالت None قرار دهید. گزینه ok را زده و تغییرات را ذخیره کنید. به این ترتیب مشکل روشن شدن خودکار لپ تاپ به احتمال بسیار زیاد برطرف می شود.

غیر فعال کردن تنظیمات روشن شدن خودکار سیستم در ویندوز

تغییر در تنظیمات بایوس

یکی دیگر از گزینه های موجود برای رفع مشکل به وجود آمده در سیستم و جلوگیری از روشن شدن خودکار آن، تغییر در تنظیمات بایوس لپ تاپ است. برای این منظور باید یک بار سیستم را ریستارت کرد و سپس با فشردن کلیدهای میانبر f2، وارد محیط بایوس سیستم شد. حال در این بخش تب main را انتخاب کرده و در آن جا گزینه network boot را روی حالت Disable قرار دهید. تغییرات اعمال شده را ذخیره کرده و مجددا سیستم را روشن کنید. حال با خاموش کردن سیستم، مشکل روشن شدن خودکار لپ تاپ را بررسی نمایید.

5/5 (1 امتیاز)