اشتراک گذاری

آیا امکان ردیابی لپ تاپ گم شده وجود دارد؟

اگر با روش ها و ترفندهای ردیابی لپ تاپ گم شده آشنا باشید می توانید در مواقعی که لپ تاپ شما به سرقت می رود یا این که آن را گم می کنید، با کمک این روش ها آن را ردیابی کرده و پیدا کنید. تمامی تکنیک های ردیابی لپ تاپ مفقود شده می تواند بسته به شرایط موثر و کارآمد باشد و می توان از هر کدام از این روش ها برای پیدا کردن لپ تاپ استفاده کرد. به صورت کلی اما بهتر است همیشه با استفاده از روش های پیشگیرانه از گم شدن دستگاه جلوگیری کرد. در ادامه این مطلب با روش های ردیابی لپ تاپ گم شده بیشتر آشنا شویم.

ردیابی لپ تاپ گم شده

روش های ردیابی لپ تاپ گم شده

روش های بسیار متعددی وجود دارد که می توانید از آنها برای ردیابی لپ تاپ مفقود شده یا سرقتی خود کمک بگیرید. این روش ها به صورت کلی شامل موارد زیر می شود:

  • استفاده از Find my devices در ویندوز 10 یا Find my mac در لپ تاپ های اپل
  • استفاده از آدرس آی پی در gmail و دراپ باکس برای ردیابی لپ تاپ گم شده
  • پیدا کردن لپ تاپ گم شده با استفاده از نرم افزار prey
  • استفاده GPS برای ردیابی لپ تاپ گم شده
  • استفاده از سامانه کشوری همیاب 24 برای پیدا کردن لپ تاپ های سرقتی یا گم شده

استفاده از Find my devices در ویندوز 10 یا Find my mac در لپ تاپ های اپل

کاربران ویندوز 10 می توانند با فعال سازی گزینه find my devices در منوی ویندوز و در بخش تنظیمات، از این قابلیت برای ردیابی لپ تاپ گم شده شان استفاده کنند. در سیستم های مک نیز این امکان با استفاده از گزینه find my mac میسر شده است. در ویندوز در بخش تنظیمات و سپس Update & Security، می توان find my devices را یافته و آن را فعال کرد.

به این ترتیب در صورت مفقود شدن لپ تاپ می توانند با استفاده از حساب کاربری مایکروسافت خود، از آخرین موقعیت مکانی لپ تاپ مطلع شوند و آن را ردیابی کنند. در سیستم های مک نیز دقیقا با فعال کردن همین گزینه در بخش تنظیمات سیستم، می توان در زمان مفقودی آن، لپ تاپ را ردیابی کرد. در سیستم های اپل علاوه بر ردیابی موقعیت مکانی می توان سیستم را از راه دور قفل کرد.

استفاده از Find my devices در ویندوز 10 یا Find my mac در لپ تاپ های اپل

استفاده از آدرس آی پی در gmail و دراپ باکس برای ردیابی لپ تاپ گم شده

یکی دیگر از راه های ردیابی لپ تاپ گم شده، استفاده از آدرس آی پی برای پیدا کردن لپ تاپ است. می توان با آدرس آی پی لپ تاپ در صورتی که کسی از آن استفاده کرده باشد، دستگاه را ردیابی کرد. با استفاده از این ویژگی تنها می توان محدوده قرار گیری لپ تاپ را ردیابی کرد و دقیقا نمی توان محل دقیق آن را یافت.

برای استفاده از این گزینه باید وارد اکانت جیمیل خود شده و در سمت راست، روی Details کلیک کنید. با کلیک کردن روی این گزینه لیستی از دستگاه های متصل شده به اکانت تان را مشاهده خواهید کرد. با استفاده از آدرس آی پی نمایش داده شده برای دستگاه مورد نظر، می توان آن را ردیابی کرد. از طریق دراپ باکس نیز می توان به همین اطلاعات دسترسی یافت. از این آدرس آی پی می توان برای ردیابی لپ تاپ سرقتی از مراجع قضایی نیز استفاده کرد.

پیدا کردن لپ تاپ با استفاده از نرم افزار prey

نرم افزارهای اختصاصی متعددی مانند نرم افزار prey نیز می توانند برای ردیابی لپ تاپ گم شده مورد استفاده قرار بگیرند. باید این نرم افزار از قبل روی سیستم نصب شده باشد. این نرم افزار در صورت سرقت شدن لپ تاپ اطلاعات کاملی از محل قرار گیری دستگاه را برای شما ارسال می کند بدون این که سارق از آن مطلع شود. به محض این که سارق لپ تاپ را روشن کند و به اینترنت وصل شود، این داده ها برای شما ارسال خواهد شد. این نرم افزار به صورت خودکار و بدون این که کسی متوجه شود وب کم لپ تاپ را روشن کرده و از چهره اشخاصی که با دستگاه کار می کنند عکس می گیرد.

علاوه بر این لیستی از برنامه ها، نرم افزارهای در حال اجرا، شبکه وای فای مورد استفاده و مواردی از این دست را نیز ارسال می کند. از همه مهم تر این که نرم افزار می تواند به صورت کاملا دقیق و لحظه ای، مکان لپ تاپ را روی نقشه نشان دهد. به این ترتیب می توان این گزینه را بهترین روش جهت ردیابی لپ تاپ مفقود شده و سرقتی در نظر گرفت. هم کاربران مک و هم کاربران ویندوز می توانند از این نرم افزار روی سیستم خود استفاده کنند. جالب این که نرم افزار prey برای کاربران گوشی های اندرویدی و iOS نیز قابل استفاده است.

استفاده از GPS برای ردیابی لپ تاپ گم شده

ردیاب های اختصاصی نیز وجود دارند که می توان از آنها برای ردیابی لپ تاپ های گم شده استفاده کرد. این ردیاب ها با تنوعی بالا و اندازه های بسیار کوچک می توانند در لپ تاپ جاسازی شده و در صورت مفقود شدن دستگاه به راحتی آن را ردیابی کند. کار با این ابزارهای کوچک بسیار ساده است و می توان از آن برای ردیابی لپ تاپ گم شده کمک گرفت.

استفاده از سامانه کشوری همیاب 24 برای پیدا کردن لپ تاپ های سرقتی یا گم شده

آخرین گزینه برای ردیابی لپ تاپ گم شده، استفاده از یک سامانه ردیابی کشوری به نام همیاب 24 است که با منظور پیشگیری از وقوع جرم طراحی شده است. کاربران می توانند با ورود به این سامانه مشخصات لپ تاپ خود را ثبت کنند.

به این ترتیب لپ تاپ در صورت سرقت شدن یا گم شدن در کلانتری ها پیگیری می شود و در صورت یافتن دستگاه، به شما اطلاع رسانی شود. این گزینه از خرید و فروش لپ تاپ های سرقتی نیز جلوگیری می کند و به اصناف در خصوص سرقتی بودن دستگاه اطلاع رسانی می کند. در نتیجه بهتر است با ثبت دستگاه در این سامانه از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کرد.

5/5 (1 امتیاز)