اشتراک گذاری

علت سفید شدن صفحه لپ تاپ چیست؟

یکی از مشکلاتی که کاربران لپ تاپ های مختلف، با آن درگیر هستند، مشکل سفید شدن صفحه لپ تاپ است. این مشکلی رایج در بین لپ تاپ هاست و می توان آن را به دلایل مختلفی مربوط دانست. در بیشتر موارد می توان بسته به دلیل سفید شدن نمایشگر لپ تاپ، مشکل ایجاد شده را نیز برطرف کرد.

معمولا بروز این مشکل با یک سری خرابی های سخت افزاری و اختلال در عملکرد یک سری قطعات اصلی مرتبط با نمایشگر ارتباط دارد. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با بررسی دلایل بروز این مشکل در لپ تاپ های دل، راهکارهای رفع مشکل سفید شدن صفحه لپ تاپ را بررسی کنیم. در برخی موارد نیز به تعمیر صفحه نمایش لپ تاپ نیاز است.  

علت سفید شدن صفحه لپ تاپ دل چیست؟

دلایل سفید شدن صفحه لپ تاپ

سفید شدن نمایشگر لپ تاپ، دلایل مختلفی دارد که در صورت بررسی به موقع و اصولی، می توان آنها را برطرف کرد. در ادامه برخی از مهم ترین دلایل سفید شدن صفحه نمایش لپ تاپ را معرفی می کنیم:

  1. ایراد رد کابل تصویر لپ تاپ
  2. خرابی ال سی دی لپ تاپ
  3. خرابی کارت گرافیک
  4. ایرادات نرم افزاری
  5. وجود ویروس و بدافزار

1. شل شدن کابل تصویر

یکی از مواردی که می توان آن را به سفید شدن صفحه نمایش مرتبط دانست، جدا شدن کابل صفحه نمایش یا همان کابل تصویر است. یک کابل از مادربرد به صفحه نمایش متصل است که در نمایش تصاویر نقش دارد. در صورتی که این کابل به هر دلیلی خراب یا شل شود، مشکلاتی در نمایش تصویر ایجاد می شود که سفید شدن صفحه لپ تاپ یکی از آنهاست.

2. بروز مشکل در ال سی دی لپ تاپ

ال سی دی یکی از قطعات آسیب پذیر و حساس در لپ تاپ هاست که ممکن است به دلایل مختلفی مانند آسیب های فیزیکی و وارد شدن ضربه خراب شود. نوسانات برقی نیز می توانند به ال سی دی لپ تاپ آسیب برسانند. شکستگی یا وارد شدن فشار به صفحه نمایش و ال سی دی نیز می تواند موجب سفید شدن صفحه لپ تاپ شود. هرگونه خرابی و اختلالی در مدارها، سیم ها و اتصالات مرتبط با ال سی دی را نیز می توان به عنوان دلایل مرتبط با خرابی و سفید شدن نمایشگر لپ تاپ در نظر گرفت.

3. خرابی مادربرد

یکی دیگر از دلایل خرابی و سفید شدن صفحه لپ تاپ، بروز مشکل در مادربرد است. مادربرد به عنوان قطعه ای مرکزی و اصلی در لپ تاپ ها، سایر بخش ها و عملکردهای دستگاه را کنترل می کند. در صورت خرابی یا بروز مشکل در مادربرد، ممکن است در نمایش تصویر مشکلاتی به وجود آید.

4. خرابی کارت گرافیک

یکی دیگر از قطعاتی که خرابی و بروز مشکل در آن می تواند موجب سفید شدن صفحه لپ تاپ شود، کارت گرافیک است. برای تشخیص اینکه آیا خرابی کارت گرافیک دلیل سفید شدن نمایشگر لپ تاپ است یا خیر، کافی است لپ تاپ را با کمک یک کابل VGA یا HDMI به یک نمایشگر خارجی وصل کرد. حال اگر باز هم بعد از روشن شدن سیستم نمایشگر سفید بود، می توان نتیجه گرفت که خرابی کارت گرافیک دلیل سفیدی صفحه نمایش است.

5. بروز مشکلات نرم افزاری در لپ تاپ

در کنار خرابی های سخت افزاری، گاهی اوقات بروز مشکلات نرم افزاری مانند ویروسی شدن لپ تاپ یا نفوذ بد افزارها به سیستم می تواند دلیل سفید شدن صفحه لپ تاپ باشد. در این شرایط حتی سیستم تا مرحله نمایش لوگوی و آرم ویندوز نیز بالا می آید، اما در ادامه تنها صفحه ای سفید نمایش داده می شود.

در کنار ویروسی شدن و بدافزارها، خود مشکلات و اختلالاتی که در سیستم عامل به وجود می آیند نیز می توانند دلیل سفید شدن صفحه نمایش در لپ تاپ های باشند. نصب نبودن برخی درایورها مانند درایور کارت گرافیک، به روز نبودن درایورها یا حتی به روز نبودن سیستم عامل می تواند در خصوص نمایش تصویر مشکلاتی را به وجود بیاورد.

راه حل های رفع مشکل سفید شدن صفحه لپ تاپ

با توجه به این چه عاملی موجب سفید شدن نمایشگر لپ تاپ شده است، می توان از راه حل های مختلفی برای رفع این مشکل کمک گرفت. در مرحله اول باید دلیل بروز مشکل توسط کارشناس تعمیرات لپ تاپ بررسی شده و بعد از عیب یابی تخصصی و تشخیص علت سفید شدن صفحه لپ تاپ، راهکار موثر برای رفع مشکل ارائه شود. رایج ترین راهکارها شامل موارد زیر می شوند:

1. رفع مشکلات ویروسی یا حذف بدافزارها

در اولین قدم باید به سراغ مشکلات نرم افزاری رفت. باید با استفاده از یک آنتی ویروس قوی سیستم را ویروس یابی کرد و با یافتن بدافزارهای روی سیستم، آنها را حذف کرد. بعد از این کار، معمولا اگر مشکل سفید شدن صفحه لپ تاپ مربوط به مشکلات نرم افزاری باشد، نمایشگر به حالت نرمال خود باز می گردد.

2. بوت کردن مجدد سیستم در حالت امن

اگر مشکلات و ایرادهایی که در سیستم عامل وجود دارد موجب سفید شدن نمایشگر لپ تاپ شده باشند، می توان با استفاده از گزینه Safe Mode و بوت کردن مجدد سیستم، آن را برطرف کرد. بعد از بوت کردن سیستم در حالت امن، می توان دستور sfc/scannow را در بخش Command Prompt تایپ کرد و به این ترتیب مشکلات و ایرادات سیستم عامل را اسکن کرد. بعد از اسکن، می توان ارورها را شناسایی و سپس آنها را برطرف کرد. به این ترتیب مشکل سفید شدن صفحه لپ تاپ در صورتی که به دلیل مشکلات نرم افزاری ویندوز باشد، برطرف می گردد.

3. نصب مجدد درایور کارت گرافیک

بروز مشکل در کارت گرافیک یکی از دلایل اصلی سفید شدن صفحه لپ تاپ است و در بیشتر مواقع نصب نبودن کارت گرافیک لپ تاپ موجب بروز این مشکل در تصویر می شود. برای رفع مشکل، باید سیستم را در حالت safe mode بوت کرد و سپس درایور کارت گرافیک فعلی را حذف کرد. در ادامه بعد از این که سیستم ریست شد و به حالت عادی بازگشت، مجددا درایور کارت گرافیک را نصب کنید. البته اگر مشکل کارت گرافیک سخت افزاری باشد، باید برای رفع مشکل سفید شدن نمایشگر لپ تاپ تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ را مد نظر قرار داد.

4. خارج کردن باتری

یکی دیگر از راهکارهای ساده برای رفع مشکل سفید شدن لپ تاپ دل، خصوصا در مدل های قدیمی، خارج کردن لپ تاپ و جا زدن مجدد آن است. دستگاه را از برق کشیده و باتری آن را جدا کنید. باتری را دوباره در جای خود نصب کرده و سیستم را دوباره روشن کنید. معمولا با این راه حل ساده، مشکل سفیدی نمایشگر لپ تاپ برطرف می شود.

5. رفع مشکل کابل تصویر متصل به ال سی دی

فلت تصویر و اتصالاتی که بین کابل تصویر و نمایشگر وجود دارند نیز می توانند دلیل خرابی تصویر و سفید شدن آن باشند. در نتیجه برای رفع مشکل باید این کابل را بررسی و در صورت شل بودن آن را ترمیم و سفت کرد. البته گاهی نیز کابل معیوب شده یا اتصال آن قطع است و باید برای رفع مشکل سفید شدن صفحه لپ تاپ آن را تعویض کرد.

این مورد از خدمات تخصصی سخت افزاری است که برای رفع آن باید حتما به یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر مراجعه کرد. انجام این کار به ابزارهای تخصصی و مهارت بالا نیاز دارد و باید با نهایت دقت انجام شود.

6. تعمیر و تعویض ال سی دی لپ تاپ دل

اگر خرابی ال سی دی دلیل سفید شدن نمایشگر لپ تاپ باشد، باید برای رفع این مشکل تعمیرات ال سی دی را مد نظر قرار داد. گاهی اوقات مشکلات در حدی هستند که می توان با انجام یک سری تعمیرات آنها را برطرف کرد. گاهی نیز میزان آسیبی که به ال سی دی وارد شده است در حدی است که تنها راه، تعویض ال سی دی است.

تعمیر و تعویض ال سی دی نیز جزو خدمات بسیار تخصصی است که باید حتما آن را به یک تعمیرکار مجرب سپرد. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تخصصی و معتبر است که می توانید کلیه خدمات تعمیراتی لپ تاپ را از آن دریافت کنید.

7. تعمیر و تعویض مادربرد

 مادربرد از دیگر قطعات حساسی است که با نمایش تصویر بدون مشکل در لپ تاپ ها مرتبط است. در صورتی که مشخص شود سفید شدن صفحه لپ تاپ مورد نظر با خرابی مادربرد مرتبط است، تعمیر این قطعه می تواند مشکل را برطرف کند. تعویض برخی قطعات روی مادربرد مانند خازن ها یا مقاومت های روی آن، ترمیم آی سی، مدارها و سیم های مرتبط با نمایش تصویر در مادربرد و … از جمله کارهایی است که باید برای تعمیر مادربرد لپ تاپ انجام داد.

4.5/5 (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

4 × پنج =