اشتراک گذاری

رفع مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ

گاهی اوقات کاربران بعد از این که لپ تاپ خود را روشن می کنند با صفحه نمایش سیاه آن مواجه می شوند. سیاه شدن صفحه لپ تاپ در وهله نخست می تواند بسیار ترسناک باشد، چرا که این طور به نظر می رسد که نمایشگر سوخته یا این که لپ تاپ کلا روشن نمی شود. اما با کمی دقت می توان متوجه شد که در واقع لپ تاپ روشن شده است و حتی چراغ ها و فن دستگاه نیز کار می کند، اما چیزی در صفحه نمایش داده نمی شود.

بنابراین مشکل سیاه شدن نمایشگر لپ تاپ چیست و چرا این مشکل در دستگاه مشاهده می شود. دلیل یا دلایل مختلفی می تواند موجب سیاه شدن صفحه لپ تاپ شوند و بسته به این که چرا صفحه سیاه شده است، راه کارهای موجود برای رفع مشکل نیز متفاوت است. در این جا با ما همراه باشید تا با بررسی علت سیاه شدن صفحه نمایش در لپ تاپ ها، ترفندهای کاربردی موجود برای رفع این مشکل دردسرساز را نیز بشناسیم.

رفع مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ

علت سیاه شدن صفحه لپ تاپ چیست؟

برای بروز این مشکل در لپ تاپ ها هم می توان به سراغ مشکلات نرم افزاری رفت و هم خرابی های سخت افزاری را دلیل سیاه شدن نمایشگر لپ تاپ در نظر گرفت. به روز رسانی یا تعویض سیستم عامل لپ تاپ یکی از مهم ترین دلایل نرم افزاری است که ممکن است به دنبال آن نمایشگر سیاه شود. به هم خوردن تنظیمات تصویر، به هم ریختن تنظیمات بایوس لپ تاپ، به روز رسانی بایوس و نصب مجدد کارت حافظه از دیگر دلایلی است که می تواند موجب سیاه شدن صفحه نمایش لپ تاپ شود. 

علاوه بر این مشکلات سخت افزاری را نیز می توان دلیل سیاه شدن صفحه لپ تاپ در نظر گرفت. خرابی یا سوختن کارت گرافیک، خرابی و سوختن ال سی دی لپ تاپ، قطعی یا خرابی کابل فلت تصویر و مشکلات مادربرد از جمله خرابی های سخت افزاری است که می تواند موجب سیاهی نمایشگر در لپ تاپ های مختلف شود. برای مثال در خصوص خرابی کابل فلت تصویر باید گفت که این کابل موظف است تصاویر را از مادربرد به ال سی دی منتقل کند. در نتیجه اگر خراب شود قطعا در ارائه تصویر مشکل به وجود آمده و اصطلاحا صفحه سیاه می شود.

به این ترتیب مهم ترین دلایل سیاهی صفحه لپ تاپ عبارتند از: 

  1. به هم ریختن تنظیمات بایوس
  2. به هم ریختن تنظیمات تصویر
  3. آپدیت نبودن بایوس
  4. نصب مجدد کارت حافظه
  5. خرابی کارت گرافیک لپ تاپ
  6. خرابی ال سی دی لپ تاپ
  7. خرابی کابل فلت لپ تاپ
  8. ایراد در مادر برد لپ تاپ

چطور مشکل سیاه شدن نمایشگر لپ تاپ را برطرف کنیم؟

راه حل ها و ترفندهایی که برای رفع مشکل سیاهی نمایشگر لپ تاپ وجود دارد بسته به دلیل بروز مشکل متفاوت است. در صورت وجود مشکلات نرم افزاری قطعات باید به فکر سرویس های نرم افزاری بود و در صورت خرابی های سخت افزاری نیز تعمیر تخصصی لپ تاپ و تعویض قطعات می تواند چاره کار باشد. با این حال می توان از ترفندهای ساده زیر برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ استفاده کرد.

1. جدا کردن باتری لپ تاپ

اگر لپ تاپ مورد نظر از مدل هایی است که باتری قابل جدا شدن دارد، می توان برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ یک بار باتری و کابل شارژ آن را جدا کرد و سپس مجددا آن را وصل کرد. بعد از اتصال به مدت چند ثانیه دکمه پاور را فشار داده تا سیستم مجددا راه اندازی شود. در بسیاری از مواقع تصویر در نمایشگر مجددا نمایان خواهد شد. در مدل هایی که باتری قابل جدا شدن ندارند نیز در صورت وجود دکمه ریست در پشت دستگاه می توان از آن برای روشن کردن مجدد سیستم استفاده کرد.

جدا کردن باتری لپ تاپ

2. جدا کردن تجهیزات جانبی متصل به لپ تاپ

گاهی اتصالات جانبی که به لپ تاپ وصل است موجب بروز یک سری اختلالات در دستگاه شده و به دنبال آن صفحه سیاه می شود و تصویری را نمایش نمی دهد. موس، هارد، فلش و … از جمله این موارد است. برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ می توان یک بار این اتصالات را جدا کرد و مجددا مشکل به وجود آمده در سیستم را بررسی کنید.

3. بروزرسانی تنظیمات بایوس لپ تاپ

در برخی مواقع مشکل سیاه شدن نمایشگر لپ تاپ به دلیل مشکلات تنظیمات بایوس است. در صورتی که نمایشگر سیاه می شود اما چراغ پاور سیستم روشن است و این مشکل به صورت نامنظم به دفعات تکرار می شود، احتمالا تنظیمات بایوس سیستم به آپدیت شدن نیاز دارد. از این رو برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ می توان با به روز رسانی کردن بایوس، مشکل به وجود آمده را برطرف کرد.

بروزرسانی تنظیمات بایوس لپ تاپ

4. بررسی Projection در سیستم

تنظیمات Projection در مواقعی که می خواهیم یک نمایشگر ثانویه در کنار لپ تاپ داشته باشیم مورد استفاده قرار می گیرد. از طرفی همین تنظیمات ممکن است در سیستم تغییراتی ایجاد کرده باشد که به دنبال همین تغییرات نمایشگر سیاه شود. برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ بهتر است این تنظیمات را نیز بررسی کرده و مطمئن شوید که این گزینه حتما روی حالت PC screen only باشد.

بررسی Projection در سیستم

5. استفاده از نسخه قبلی سیستم عامل

اگر به دنبال به روز رسانی کردن سیستم عامل صفحه نمایش لپ تاپ سیاه شده باشد، برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ بهتر است از آخرین نسخه نصب شده روی سیستم استفاده کرد و مجددا عملکرد نمایشگر را با نسخه قبلی مورد بررسی قرار داد.

6. ریستارت کردن سیستم

ریستارت کردن سیستم یا هارد ریست نیز راهکار دیگری است که می توان از آن برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ استفاده کرد. در این حالت باید بعد از بالا آمدن سیستم و سیاه شدن تصویر آن، دکمه پاور را به مدت چند ثانیه فشار دهید تا سیستم خاموش شود. سپس بعد از چند دقیقه دوباره لپ تاپ را روشن کنید تا سیستم بالا بیاید. معمولا در صورتی که سیاه شدن نمایشگر لپ تاپ به دلیل یک باگ نرم افزاری باشد با این کار مشکل برطرف خواهد شد.

7. نصب و بروز رسانی درایور کارت گرافیک لپ تاپ

به هم خوردن تنظیمات درایور کارت گرافیک و وجود مشکل در نصب آن می تواند یک علت مهم در سیاه شدن صفحه لپ تاپ شما باشد. به همین دلیل نصب مجدد یا به روز رسانی آن می تواند در بسیاری از موارد مشکل به وجود آمده در لپ تاپ را برطرف کند. برای دسترسی به گزینه به روز رسانی کارت گرافیک باید وارد حالت safe mode شد.

تعمیرات سخت افزاری لپ تاپ

همیشه مشکلات نرم افزاری دلیل سیاه شدن صفحه لپ تاپ نیست. اگر خرابی های سخت افزاری مانند خرابی ال سی دی یا سوختن کارت گرافیک علت بروز این مشکل باشد، قطعا مسیر رفع خرابی به وجود آمده نیز پیچیده تر و سخت تر است. در این شرایط باید با مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر برای عیب یابی و تعمیر تخصصی سیستم اقدام کرد.

تعمیر و تعویض ال سی دی، تعمیر و تعویض کارت گرافیک، تعویض رم، تعمیر و تعویض مادربرد، ترمیم کابل و اتصالات بین مادربرد و ال سی دی، تعمیر صفحه نمایش لپ تاپ و … از جمله اقداماتی است که برای رفع مشکل سیاه شدن نمایشگر لپ تاپ انجام می شود. مرکز سخت افزار ایران به عنوان یک مرکز تخصصی تعمیر لپ تاپ می تواند در زمینه عیب یابی و تعمیر تخصصی انواع لپ تاپ خدمات مورد نیاز را به کاربران ارائه دهد.

4.3/5 (16 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

13 + یازده =