اشتراک گذاری

دلیل مشاهده رنگ غیر عادی نمایشگر لپ تاپ و راهکار های رفع آن

کیفیت نمایشگر لپ تاپ یکی از مهم ترین مولفه ها در حس رضایت کاربران لپ تاپ های مختلف از دستگاه مورد نظر است. کاربران لپ تاپ های مختلف باید در حین استفاده از لپ تاپ خود، کیفیت مطلوبی را در نمایشگر داشته باشند تا حس کاربری مطلوبی را تجربه کنند. منظور از کیفیت، رنگ، نور و وضوح تصویر بالا در نمایشگر است. اما گاهی اوقات کاربران با مشکل به هم ریختن و تغییر رنگ صفحه نمایش لپ تاپ مواجه می شوند که می تواند استفاده از لپ تاپ مورد نظر را بسیار ناخوشایند کرده و نمایش تصویر و محتوا های مختلف را با مشکل مواجه نماید. در این شرایط معمولا کاربران شاهد رنگ غیر عادی نمایشگر لپ تاپ هستند و از این امر شاکی می شوند. در این جا می خواهیم در خصوص دلیل تغییر رنگ صفحه نمایش لپ تاپ و راه کار های رفع این مشکل صحبت کنیم.

نشانه های رنگ غیر عادی نمایشگر لپ تاپ

نشانه های رنگ غیر عادی نمایشگر لپ تاپ

زمانی که تغییر رنگ صفحه نمایش لپ تاپ اتفاق می افتد، رنگ ها و تصاویر در نمایشگر به صورت بی کیفیت و به هم ریخته مشاهده می شود. در این حالت پیکسل های نمایشگر به هم می ریزد یا این که حتی پیکسل ها می سوزند. در نتیجه رنگ ها در نمایشگر به هم می ریزند یا این که تصاویر به صورت چهار خانه و به هم ریخته مشاهده می شوند.

از طرفی ممکن است در نمایشگر تصاویر به رنگ های قرمز، سبز یا بنفش نمایش داده شوند. تمام این موارد در کنار از دست رفتن کیفیت و وضوح تصویر و کم شدن و بهم ریختن نور صفحه نمایش، حالت های مختلفی از رنگ های غیر عادی نمایشگر لپ تاپ است. حال بهتر است دلیل این به هم ریختگی را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم اساسا چه مواردی موجب به هم ریختن و تغییر رنگ صفحه نمایش لپ تاپ می شود.

دلایل بروز رنگ غیر عادی نمایشگر لپ تاپ چیست؟

پیش از هر اقدامی در مسیر برطرف سازی مشکل تغییر رنگ صفحه نمایش لپ تاپ مانند هر مشکل دیگری باید ریشه یابی کرد و منبع مشکل را به دست آورد. دلیل اصلی ظهور این مشکل کابل های اتصالی مانیتور و بدنه لپ تاپ است. اگر چنین تغییر رنگی در کیس های رومیزی اتفاق بیفتد، عموما با یک تعویض کابل بسیار ساده می توانید به اختلالات مانیتور پایان دهید. اما زمانی که روی صحبت ما مانیتور لپ تاپ است باید از مراکز تعمیرات معتبر کمک گرفت. نمایندگی تعمیرات نوت بوک مناسب ترین گزینه انتخابی برای ترمیم و بازیابی این کابل های درونی به بهترین شکل ممکن می باشد.

از طرفی سوختن پیکسل ها، وارد شدن ضربه به مانیتور، ورود آب به صفحه نمایش دستگاه، خرابی و بروز مشکل در ال سی دی، خرابی دیوایس . نبار به تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ، خرابی و بروز مشکل در سی پی یو لپ تاپ و مواردی از این قبیل را می توان دلیل بروز رنگ غیر عادی نمایشگر لپ تاپ در نظر گرفت. گاهی اوقات با انجام برخی راه حل های ساده می توان مشکل را برطرف کرد. گاهی نیز برای رفع مشکل تغییر رنگ صفحه نمایش لپ تاپ به تعمیرات و عیب یابی تخصصی در یک مرکز معتبر نیاز است. مرکز سخت افزار ایران می تواند به عنوان یک مرکز معتبر در این خصوص خدمات لازم را ارائه دهد.

راهکارهای تغییر رنگ صفحه نمایش لپ تاپ

عوامل دیگری چون حضور میدان های مغناطیسی، عدم فعالیت صحیح و نیاز به تعمیر فن لپ تاپ، فعالیت زیاد لپ تاپ، خرابی ال سی دی و کارت گرافیک نیز به مشکل تغییر رنگ صفحه نمایش لپ تاپ منتهی می شوند. در نتیجه علاوه بر تعمیرات تخصصی این مشکل و بازیابی کارایی کارت گرافیک، کابل های درونی و تعمیر ال سی دی لپ تاپ می توانید راهکارهای تعمیراتی زیر را هم امتحان کنید.

تنظیمات رنگ صفحه نمایش لپ تاپ

1. انجام تنظیمات رنگ و تصویر لپ تاپ

در قدم اول برای رفع مشکل تغییر رنگ نمایشگر دستگاه می توان به بخش کنترل پنل رفت و با انجام و تغییر برخی از تنظیمات، مشکل رنگ غیر عادی نمایشگر لپ تاپ مورد نظر را برطرف کرد. به این عمل اصطلاحا کالیبره کردن نمایشگر گفته می شود. در بخش تنظیمات رنگ و تصویر، می توان نور، رنگ، رزولوشن تصویر و روشنایی آن را تنظیم کرد. در قسمت کنترل پنل با کلیک کردن روی گزینه Calibrate display color می توان فرایند تنظیمات نور و رنگ و تصویر را قدم به قدم انجام داد تا به این ترتیب نمایشگر کالیبره شده و مشکل تغییر رنگ صفحه نمایش لپ تاپ و به هم ریختن تصاویر نیز برطرف شود. این راه حل در بسیاری از موارد نتیجه بخش خواهد بود.

این مقاله را از دست ندهید: سیاه شدن تصویر لپ تاپ

2. کالیبره کردن نمایشگر لپ تاپ از طریق وب سایت

اگر روش دستی نتیجه بخش نباشد، می توان از پروفایل های اختصاصی جهت کالیبراسیون نمایشگر استفاده کرد. این پروفایل ها در یک سری وب سایت های به خصوص قابل دسترس است و می توان با دانلود و نصب آن ها، به صورت کاملا دقیق تر فرایند تنظیم نور و رنگ نمایشگر را انجام داد. با نصب و دانلود این پروفایل و اجرای آن در بخش Color Management می توان آن را به عنوان پروفایل اصلی صفحه نمایش تعیین کرد و به این ترتیب مشکل رنگ غیر عادی نمایشگر لپ تاپ را برطرف کرد.

3. استفاده از ابزار ها و نرم افزار های پیشرفته

در کنار موارد بالا، یک راه حل دیگر برای بررسی و رفع مشکل رنگ غیر عادی نمایشگر لپ تاپ، استفاده از یک سری ابزار ها و نرم افزار هایی است که می توانند به کالیبراسیون نمایشگر کمک کنند. این نرم افزار ها به صورت رایگان در وب سایت ها در دسترس اند و می توان از آن ها برای کالیبره کردن نمایشگر استفاده کرد. این برنامه ها دقیقا رنگ و پیکسل های مانیتور را تست کرده و برای رفع مشکل فرایند های لازم را انجام می دهند. یکی از این نرم افزار ها، نرم افزار Eizo MonitorTest است که می توان از آن برای رفع مشکل تغییر رنگ صفحه نمایش لپ تاپ استفاده کرد.

4. حرارت بدنه لپ تاپ را کنترل کنید

برای اینکه سلامت فن لپ تاپ حفظ شود، بهترین کار این است که سعی کنید حرارت بدنه سیستم را کنترل کنید. پردازش های سنگین و نرم افزارهای در حال اجرای پس زمینه موجب داغ شدن بیش از حد لپ تاپ می شوند. زمانی که این حرارت، بالاتر از ظرفیت فن باشد؛ تغییر رنگ صفحه نمایش لپ تاپ امری طبیعی است. بنابراین برنامه های سنگین را ببندید.

5. میدان مغناطیسی دستگاه های دیجیتال اطراف لپ تاپ را از بین ببرید

در حین کار با لپ تاپ یکی از نکاتی که باید رعایت کنید، عدم حضور میدان های آهنربایی و مغناطیسی دیگر دستگاه های دیجیتالی است. بلندگوهای پر قدرت آهنربایی و دیگر سیستم هایی که به وضوح خاصیت مغناطیسی دارند؛ می توانند باعث مشکل تغییر رنگ صفحه نمایش لپ تاپ شوند.

6. رفع مشکل تغییر رنگ نمایشگر با تعمیرات تخصصی

اگر با تنظیمات مورد نیاز مشکل رنگ غیر عادی نمایشگر لپ تاپ برطرف نشد، باید دستگاه را برای بررسی های بیشتر و تخصصی تر به یک مرکز تعمیرات لپ تاپ ارجاع داد. خصوصا اگر آسیبی واضح به دستگاه وارد شده باشد. برای مثال در صورت آب خوردگی یا وارد شدن ضربه به لپ تاپ. سپس برای عیب یابی و رفع مشکل دستگاه را به تعمیرکار مجرب نشان داد. ممکن است  گرافیک لپ تاپ دچار مشکل شده باشد یا این که پردازنده آن نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد. علاوه بر این، سوختن پیکسل های مانیتور یا خرابی و نیاز به تعمیر و تعویض ال سی دی یا پنل نمایشگر از دیگر راه کار هایی است که ممکن است برای رفع مشکل تغییر رنگ صفحه نمایش لپ تاپ در دستور کار قرار بگیرد.

3.2/5 (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

14 + 12 =