اشتراک گذاری

آموزش کالیبره کردن باتری لپ تاپ

استفاده مداوم از باتری موجب می شود طول عمر باتری لپ تاپ کم شود. اگر شما هم از آن دسته کسانی هستید که روزانه خیلی از لپ تاپ تان استفاده می کنید، توصیه می کنیم که این مطلب را تا آخر بخوانید تا با شیوه کالیبره کردن باتری لپ تاپ آشنا شوید.

کالیبره کردن باتری لپ تاپ

برای تعمیر لپ تاپ خود به همراه گارانتی معتبر با ما در ارتباط باشید. شماره تماس : 1662

کالیبره کردن باتری لپ تاپ برای چیست؟

گاهی پیش می آید که باتری لپ تاپ شما تازه شارژ شده است، اما ناگهان کل شارژ باتری خالی می شود و لپ تاپ ناگهان خاموش می گردد. هنگامی که با چنین موضوعی مواجه می شوید، باید باتری خود را کالیبره کنید. در ضمن کالیبره کردن منظم باتری لپ تاپ موجب افزایش عمر باتری می شود.

همچنین باید یادآوری کنیم که برخی افراد کالیبراسیون را موجب فرسایش باتری می دانند، در حالیکه این فرض اصلا درست نیست و خود شرکت های تولید کننده انواع لپ تاپ، کالیبره کردن را توصیه می کنند.

مزایای کالیبره کردن باتری لپ تاپ

اگر شما کالیبره کردن باتری لپ تاپ را به صورت دوره ای انجام ندهید، بعد از مدتی سیستم عامل نمی تواند اطلاعات شارژ باتری را بخواند. بنابراین با کالیبره کردن آن می توانید اطلاعات دقیق تری از باتری لپ تاپ خود در دسترس داشته باشید. به عبارت دیگر مهم ترین کار کالیبره شدن این است که اطلاعات درستی را از باتری به کاربر می دهد.

چند وقت یک بار باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنیم؟

توصیه می شود که هر دو تا سه ماه یک بار کالیبره کردن باتری لپ تاپ انجام شود تا سیستم عامل بتواند دقیق تر درصد باتری را به شما نشان دهد و از خاموش شدن ناگهانی و بدون هشدار لپ تاپ جلوگیری شود.

البته شما می توانید مقیاس دیگری برای زمان کالیبره کردن باتری لپ تاپ خود در نظر بگیرید. در واقع می توانید پس از هر 30 بار شارژ کردن باتری اقدام به کالیبره کردن باتری لپ تاپ کنید.

روش کالیبره کردن باتری لپ تاپ

برای کالیبره کردن باتری لپ تاپ باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  • لپ تاپ را به شارژ وصل کنید و تا شارژ 100 درصد صبر کنید.
  • بگذارید شارژ همچنان وصل باشد و دو ساعت لپ تاپ را به همان گونه رها کنید تا باتری سرد شود.
  • حالا به قسمت power management settings در لپ تاپ بروید و تنظیمات را به این صورت انجام دهید که با داشتن 5 درصد شارژ به حالت Hibernet برود. برای انجام این مرحله می توانید پروسه زیر را انجام دهید:

Control Panel > Hardware and Sound > Power Options > Change plan setting > Change advanced power setting

 

  • سپس برای گذاشتن درصد باتری روی 5 درصد، در قسمت Battery از طریق قسمت Critical battery action به گزینه Critical battery level بروید و درصد باتری را روی کمترین حالت که ممکن است 5، 7 یا 10 باشد تنظیم کنید.
  • اکنون لپ تاپ را از برق جدا کنید و تا وقتی که لپ تاپ خودش به حالت Hibernate برود، صبر کنید.
  • بعد 5 ساعت لپ تاپ را در همان حالت نگه دارید.
  • در مرحله بعد لپ تاپ تان را به پریز وصل کنید و آن را تا 100 درصد شارژ کنید.
  • حالا کالیبره لپ تاپ شما به درستی انجام شده است.

توجه کنید که در حال کالیبره کردن باتری لپ تاپ حالت ذخیره انرژی فعال نباشد. زیرا اگر این حالت فعال باشد، تخلیه باتری به خوبی انجام نخواهد شد. برای اطمینان از غیر فعال بودن حالت ذخیره انرژی مسیر زیرا را انجام دهید.

Control Panel > Hardware and Sound > Power Option > Change plan setting

خدمات تخصصی نوت بوک سرویس: تعمیر باتری لپ تاپ

چند نکته در مورد کالیبره کردن باتری لپ تاپ

نکته اول- برخی از لپ تاپ ها مانند مک بوک ها به باطری اجازه شارژ 100 درصد را نمی دهند. در مورد این گونه لپ تاپ ها قبل از اقدام به کالیبره کردن حتما این تنظیمات را در آن غیر فعال کنید.

نکته دوم- به طور کل هر چه عمر باتری بیشتر شود، بین شارژ واقعی باتری و آن چه که نمایش داده می شود، تفاوت بیشتری وجود خواهد داشت.

نکته سوم- اگر می خواهید باتری لپ تاپ شما بیشتر عمر کند، هرگز در هنگام شارژ از لپ تاپ استفاده نکنید. همیشه اجازه ندهید که باتری لپ تاپ شما خیلی کم شود تا آن را شارژ کنید. بیشتر وقت ها سعی کنید زودتر آن را شارژ نمایید.

نکته چهارم- در بعضی از دستگاه های مدرن نیازی به کالیبره کردن باتری لپ تاپ وجود ندارد. برای مثال شرکت اپل، برای مک های قدیمی خود کالیبره کردن را توصیه می کند، اما برای مک های جدیدتر می گوید که نیازی به کالیبراسیون ندارد.

نکته پنجم- چرخه شارژ باتری به طور متوسط 300 تا 700 بار است. البته در مورد چرخه شارژ باتری حتما به تعریف زیر توجه کنید.

پیشنهاد نوت بوک سرویس: دلیل روشن نشدن لپ تاپ

تعریف سیکل یا چرخه شارژ باتری

به طور کلی باید بدانید که اگر باتری شما از شارژ کامل مثلا به 60 درصد برسد و شما آن را به 100 برسانید و استفاده کنید، یک سیکل به حساب نمی آید. بلکه اگر تا دفعه بعد به زیر 10 درصد برسد، یک سیکل محاسبه می شود. بنابراین اگر شما با تمام شدن هر بار 40 درصد باتری آن را شارژ کنید، عمر باتری به طور محسوسی افزایش خواهد یافت. بنابراین یک چرخه شارژ می تواند یک هفته طول بکشد.

بنابراین برای افزایش طول عمر باتری همان طور که گفتیم بهتر است نگذارید در هر بار استفاده، باتری کاملا تخلیه شود. به علاوه، کالیبره کردن باتری لپ تاپ را در زمان های منظم انجام دهید.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

سیزده − شش =