اشتراک گذاری

ارور dll چیست؟

ارورهای DLL یکی از مسائل متداول در دنیای نرم‌افزارها و سیستم‌ عامل‌ ها هستند که می‌ توانند به دلایل مختلفی ایجاد شوند و عملکرد برنامه ‌ها را تحت تأثیر قرار دهند. در این مقاله، به بررسی ارور DLL می پردازیم و علل ایجاد آن ها و راه ‌حل‌ های رفع این مشکل را مورد بررسی تخصصی قرار می دهیم.

ارور dll چیست

مفهوم ارور DLL

بطور کلی  DLL به معنای «Dynamic Link Library» است و یک مجموعه اطلاعات و کد است که توسط برنامه‌ ها و سیستم‌ عامل برای اجرای وظایف و دستورات استفاده می ‌شود. ارورهای DLL هنگامی رخ می‌ دهند که برنامه ‌ها نمی ‌توانند به‌ طور صحیح به این مجموعه دسترسی داشته و یا از آن استفاده کنند.

دلایل ایجاد ارورهای DLL

بطور کلی دلایل زیادی در رابطه با ارور DLL وجود دارد. از جمله این دلایل می توان به عدم هماهنگی در نسخه ها، حذف یا تغییر محل فایل، عدم نصب یا وجود ناسازگاری در نرم افزارها اشاره نمود. در ادامه به بررسی دقیق تر این دلایل می پردازیم و آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

  • ناهماهنگی در نسخه‌ ها: استفاده از نسخه ‌های مختلف یک DLL توسط برنامه ‌ها می ‌تواند منجر به بروز این ارورها شود.
  • حذف یا تغییر محل فایل DLL: اگر فایل DLL حذف شود یا به محل دیگری منتقل شود، برنامه نمی‌ تواند به درستی از آن استفاده کند.
  • عدم نصب یا ناسازگاری نرم‌ افزار: برخی از برنامه ‌ها ممکن است به DLL های مورد نیاز خود نرسند یا با آن ها سازگار نباشند که این امر سبب بروز ارور DLL خواهد شد.

راه‌ حل‌ های اصلاح ارورهای DLL

فایل DLL را فقط از وب سایت های معتبر دانلود DLL کنید. برای جایگزینی فایل‌ های DLL از منابع ناشناس تلاش نکنید. پس از دانلود کردن فایل کامپیوتر یا لپ تاپ خود را راه ‌اندازی کنید. ممکن است مشکلی که باعث خطای DLL می‌ شود، موقت باشد و یک راه ‌اندازی مجدد یا ری استارت این اتفاق را رفع کند. این فقط یک گزینه است اگر خطای DLL کامپیوتر شما را قبل از راه‌اندازی کامل ویندوز متوقف نمی‌کند. اگر ارور DLL لپ تاپ شما از دسته مشکلات جزئی تر نباشد، باید ویندوز لپ تاپ یا کامپیوتر خود را مجددا نصب کنید. در صورتی که فایل DLL را حذف کرده اید، فایل DLL حذف ‌شده را از سطل زباله بازیابی کنید.

همچنین می توانید با نصب برنامه بازیابی اطلاعات فایل مورد نظر خود را بازیابی یا ریکاوری کنید. بازیابی یک فایل DLL با استفاده از برنامه بازیابی تنها زمانی یک ایده هوشمندانه است که اطمینان دارید که فایل را خودتان حذف کرده‌اید و قبل از این که این اقدام را انجام دهید، فایل به درستی کار می‌ کرد. یکی دیگر از راه های رفع مشکل ارور DLL مربوط به اسکن کردن برنامه می شود، برای این اقدام از برنامه های آنتی ویروس استفاده نمایید. همچنین شما می توانید با بازگردانی بوسیله System Restore این ایراد را رفع کنید. البته روش های دیگری نیز در این رابطه وجود دارند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

  • بررسی نسخه DLL اطمینان حاصل کنید که نسخه مورد نیاز DLL با نسخه مورد استفاده توسط برنامه یکسان باشد.
  • بازیابی فایل DLL در صورت حذف یا خرابی فایل DLL، از منبع و وب سایت معتبری آن را بازیابی کنید.
  • نصب مجدد برنامه در برخی موارد، نصب مجدد برنامه ‌های مرتبط می‌ تواند ارورهای DLL را رفع کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: روش برای رفع خطای ERR_NETWORK_CHANGED

پیشگیری از ارورهای DLL

  • بروزرسانی سیستم: سیستم ‌عامل و برنامه‌ ها را بروز نگه دارید تا از نسخه ‌های جدید و بهینه ‌تر DLL ها استفاده شود.
  • نگهداری منظم: فایل ‌های DLL و برنامه‌ ها را به ‌طور دوره‌ ای بررسی کرده و بروز نگه دارید.
  • مراقبت از نصب نرم‌ افزارها: هنگام نصب نرم‌ افزارها، به دقت به اطمینان از سازگاری و نسخه‌ های مورد نیاز DLL ها توجه کنید.

استفاده از ابزارهای تعمیر

ابزارهای تعمیر سیستم نیز می‌ توانند به شناسایی و اصلاح مشکلات DLL کمک کنند. از این ابزارها به‌ طور دوره‌ ای استفاده کنید. ارورهای DLL مشکلاتی متداول در دنیای نرم‌ افزارها هستند که با دقت و شناخت علل آن ها، می‌ توان به راحتی آن ها را رفع کرد. با رعایت نکات پیشگیری و استفاده از راه ‌حل‌ های مناسب، می ‌توانید از این ارورها جلوگیری کرده و از عملکرد صحیح برنامه ‌ها و سیستم‌ عامل‌ ها کامپیوتر یا لپ تاپ خود اطمینان حاصل کنید.

سوالات متداول درباره ارور DLL

چگونه می توان یک خطای vcruntime140.dll را اصلاح کرد؟

خطای vcruntime140.dll به مشکلی با Microsoft Visual C++ Redistributables اشاره دارد. نسخه‌ های جدید redistributables را مستقیماً از مایکروسافت دانلود و نصب کنید. سپس کامپیوتر خود را راه ‌اندازی کنید.

چگونه می توان یک خطای «msvcr100.dll is missing» را اصلاح کرد؟

اصلاح خطای msvcr100.dll احتمالاً نیاز به دانلود یک بروزرسانی جایگزین امنیتی Visual C++ دارد. با این حال، گام ‌های دیگری ممکن است بسته به علت دقیق خطا لازم باشد. ارور DLL می تواند از دلایل مختلفی باشد. در صورتی که توسط روش های نامبرده در متن ایراد پیش آمده برای دستگاه شما برطرف نشد، نهایتا می توانید جهت بررسی تخصصی به نمایندگی تعمیرات نرم افزاری لپ تاپ جهت رفع این مشکل مراجعه نمایید.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

یک + دوازده =