اشتراک گذاری

ترفندهایی برای افزایش عمر باتری سرفیس

باتری در دستگاه های الکترونیکی، یک عمر مفید مشخص دارد. اما این که این قطعه دقیقا تا چه مدت کار کند و چقدر کارایی داشته باشد، متاثر از چندین عامل مختلف است. برای مثال قطعا قدرت و کیفیت اولیه یک باتری روی مدت زمانی که کار می کند تاثیر دارد. در خصوص باتری به کار رفته در سرفیس ها می توان آنها را جزو باتری های قدرتمند در نظر گرفت. با این وجود اگر از کاربران این دستگاه ها هستید می توانید با یک سری ترفندها موجب افزایش عمر باتری سرفیس شوید تا به این ترتیب از این باتری ها کار بیشتری بکشید.

این ترفندها با افزایش طول عمر مفید باتری، می توانند موجب افزایش کارایی باتری سرفیس شوند تا این قطعه کمتر به تعمیر یا تعویض نیاز داشته باشد. این روش ها بر اساس استفاده بهتر و مفیدتر از باتری ارائه شده اند تا کاربران در زمان کار با دستگاه با رعایت آنها آسیب های کمتری به باتری برسانند. در ادامه با ما همراه باشید تا ترفندهای افزایش عمر باتری سرفیس را به شما معرفی کنیم.

افزایش عمر باتری سرفیس

نکات مهم برای افزایش عمر باتری سرفیس

در سرفیس ها از باتری های لیتیوم یونی استفاده شده است که معمولا جزو باتری های فست شارژ محسوب می شوند و با سرعت بالایی شارژ می شوند. مایکروسافت با استفاده از این باتری های کوچک تر، سعی داشته تا میزان ذخیره انرژی را افزایش داده و به این ترتیب، کارایی باتری سرفیس را بیشتر کند. با این حال رعایت نکات زیر می تواند به افزایش عمر باتری سرفیس کمک زیادی کند:

  • نگهداری شارژ باتری در یک سطح معین
  • استفاده از شارژر های اصلی و سازگار با دستگاه
  • عدم نگهداری یا کار با سرفیس در دماهای بالا
  • رعایت اصول نگهداری شارژ باتری در صورت عدم استفاده طولانی مدت از لپ تاپ
  • استفاده از قابلیت ها و گزینه های خود سرفیس برای افزایش کارکرد باتری
  • ویروس یابی و حذف بدافزارها از روی دستگاه 
  • استفاده از جریان مناسب برای شارژ سرفیس
  • کار نکردن با دستگاه در زمان شارژ شدن سرفیس

نگهداری شارژ باتری در یک سطح معین

یکی از مهم ترین نکاتی که در خصوص کار با باتری لپ تاپ های جدید توصیه می شود، رعایت قانون 20 تا 80 است. این مورد خصوصا در ارتباط با باتری های غیر قابل جدا شدن مطرح می شود و بر اساس آن توصیه می شود همیشه شارژ لپ تاپ بین 20 تا 80 درصد نگه داشته شود. بر اساس اطلاعات توصیه می شود برای افزایش عمر باتری سرفیس شارژ آن را بین 20 تا 80 درصد نگه دارید.

به این معنی که شارژ آن نه به زیر 20 درصد برسد و نه به بالای 80 درصد. به این ترتیب زمانی که شارژ لپ تاپ به 20 درصد رسید آن را به شارژ زده و زمانی که به 80 درصد برسد آن را از برق جدا کنید. نکته دیگر این که توصیه می شود به هیچ عنوان دائما سرفیس را به برق وصل نکنید. اگر باتری دائما در حالت شارژ کامل قرار بگیرد ظرفیت خود را از دست می دهد.

استفاده از شارژر های اصلی و سازگار با دستگاه

یکی دیگر از نکات مهم برای افزایش عمر باتری سرفیس این است که همیشه از شارژرهای اصلی و سازگار با لپ تاپ استفاده کنید. استفاده از شارژرهای غیره و خصوصا کار با شارژرهای غیر اصلی می تواند به میزان زیادی روی عمر مفید باتری سرفیس ها تاثیر منفی داشته باشد. در نتیجه اگر به تعویض شارژر نیاز باشد، حتما از نمونه های اصلی و با کیفیت برای دستگاه استفاده کنید.

عدم نگهداری یا کار با سرفیس در دمای بالا

دمای بالا همیشه می تواند به هر دستگاه الکترونیکی آسیب برساند. زمانی که یک لپ تاپ در دماهای بالاتر کار می کند به میزان زیادی از عمر مفید آن کاسته خواهد شد و عمر مفید باتری نیز زودتر به پایان می رسد. خصوصا این که دستگاه برای کاهش دما باید میزان انرژی بیشتری را صرف کند. به این ترتیب توصیه می شود به منظور افزایش عمر باتری سرفیس حتما از این دستگاه در رنج دمایی صفر تا 35 درجه سانتی گراد استفاده شود.

استفاده از سرفیس در دمای بالا یا زیر نور مستقیم آفتاب می تواند روی باتری و عملکرد آن تاثیر منفی داشته باشد. از طرفی نیز توصیه می شود اگر مدت زمان زیادی در حال کار با سرفیس خود هستید و دمای آن بالا رفته است، برای کاهش دمای دستگاه و افزایش کارکرد باتری سرفیس مدتی به آن استراحت داده تا دستگاه خنک شود.

رعایت اصول نگهداری شارژ باتری در صورت عدم استفاده طولانی مدت از لپ تاپ

اگر قرار است برای مدت زمان زیادی از لپ تاپ خود استفاده نکنید، باید برای افزایش عمر باتری سرفیس یک سری اصول را رعایت کنید. برای مثال نباید به هیچ عنوان دستگاه را با باتری فول شارژ برای مدت زمانی طولانی بلااستفاده نگهداری کنید. حتی شارژ آن نباید بسیار کم باشد. بهترین حالت برای نگهداری سرفیس بدون استفاده حالتی است که شارژ آن روی 50 درصد قرار دارد. به این ترتیب سلامت باتری حفظ شده و فشار کمتری روی آن وارد می شود.

استفاده از گزینه های خود سرفیس برای ارتقا کارکرد باتری

علاوه بر مواردی که به صورت عمومی در بالا برای افزایش عمر باتری سرفیس به آنها اشاره شد خود سرفیس نیز یک سری قابلیت ها دارد که می توان از آنها برای بهبود کارایی باتری و افزایش عمر مفید آن کمک گرفت. یکی از این قابلیت ها، ویژگی شارژ هوشمند است. ویژگی Battery Smart Charging می تواند به افزایش کارایی باتری سرفیس کمک زیادی کند و موجب شود که باتری دیرتر خراب شود.

عملکرد این قابلیت به نحوی است که مانع قرار گرفتن مداوم باتری روی حالت فول شارژ می شود. با استفاده از این ویژگی می توان شارژ باتری را به صورت هوشمند روی حالت ثابت نگه داشت و مانع افزایش آن تا بالای 80 درصد شد. به این ترتیب فشار بسیار کمتری روی باتری وارد می شود. کار دیگری که این قابلیت می کند این است که اگر دمای دستگاه بسیار زیاد شد با کنترل شارژ باتری و توقف آن مانع آسیب رسیدن به باتری سرفیس می شود.

علاوه بر این ویژگی می توان با استفاده از قابلیت Battery Lifespan Saver میزان شارژ یا خالی شدن باتری را نیز بررسی کرد و موجب شد تا شارژ باتری روی بهینه ترین حالت ممکن قرار بگیرد. استفاده از قابلیت Battery Limit Mode نیز برای مواقعی که نیاز است دستگاه دائما به برق متصل باشد مفید خواهد بود.

استفاده از گزینه های خود سرفیس برای ارتقا کارکرد باتری

ویروس یابی و حذف بدافزارها

زمانی که روی یک سیستم برنامه هایی با منبع نامشخص نصب می شود یا این که سیستم در معرض حمله ویروس ها و عملکرد بدافزارها قرار می گیرد، به خودی خود میزان مصرف باتری نیز در آنها افزایش می یابد. ویروس ها و بدافزارها با افزایش مصرف انرژی و افزایش دمای دستگاه موجب کاهش عمر باتری می شوند.

بنابراین یکی از کارهایی که می توان برای افزایش عمر باتری سرفیس انجام داد ویروس یابی و حذف بدافزارها از روی سیستم است. توصیه می شود در صورت نصب برنامه های بسیار سنگین و عدم استفاده از آنها، با حذف این برنامه ها به بهبود عملکرد کلی سیستم و به دنبال آن باتری دستگاه کمک کنید.

استفاده از جریان مناسب برای شارژ کردن سرفیس

اگر برای شارژ شدن یک باتری از جریان مناسب آن استفاده نشود، به مرور شاهد کاهش کارایی باتری و اتمام عمر مفید آن خواهیم بود. به این ترتیب توصیه می شود برای افزایش عمر باتری سرفیس حتما از جریان شارژ مناسب با ولتاژ و جریان کارامد استفاده شود. استفاده از آداپتور و کابل شارژ اصلی و اختصاصی دستگاه یکی از کارهایی است که می توان برای این منظور انجام داد.

کار نکردن با دستگاه در زمان شارژ شدن سرفیس

با وجودی که هنوز این مورد تایید نشده است اما اکثر توصیه ها بر این است که در زمان متصل بودن لپ تاپ به جریان برق به هیچ عنوان با آن کار نکنید. استفاده از لپ تاپ در حالی که به جریان برق وصل است و شارژ می شود می تواند روی عمر مفید باتری تاثیر منفی زیادی داشته باشد.

دلیل آن هم این است که با این کار توان بیشتری از دستگاه کشیده می شود که قطعا روی باتری فشار بیشتری وارد خواهد شد. بهتر است برای افزایش عمر باتری سرفیس در زمان وصل بودن آن به برق برای شارژ شدن از کار کردن با آن اجتناب کنید.

توصیه های شرکت مایکروسافت برای ارتقای کارکرد باتری سرفیس

ترفندهایی که در بالا به آنها اشاره شد، یک سری توصیه های عمومی برای افزایش عمر مفید باتری بودند. علاوه بر این موارد برای افزایش عمر باتری سرفیس می توان از توصیه های اختصاصی خود مایکروسافت نیز کمک گرفت. برای مثال مایکروسافت توصیه می کند که زمان خاموش شدن نمایشگر خودکار دستگاه را کاهش داده و نور صفحه نمایش را نیز روی حالت حداقلی قرار دهید. 

 

در زمانی که با لپ تاپ کار نمی کنید بهتر است آن را روی حالت lock قرار داده و تا جای ممکن از تصاویر زمینه ساده تر با مود تاریک تر استفاده کرد. خاموش کردن یک سری از قابلیت ها مانند لوکیشن، وای فای، بلوتوث و … یا قرار دادن دستگاه روی حالت هواپیما در زمانی که به اینترنت نیازی نیست می تواند موجب افزایش کارکرد باتری سرفیس شود.

مایکروسافت توصیه می کند برای بهبود کارایی باتری برای وب گردی از Microsoft Edge استفاده کنید. در نهایت نیز از قابلیت های خود سرفیس ها که پیش از این به آن اشاره شد به منظور بهبود کارایی باتری و افزایش عمر مفید آن کمک بگیرید.

4/5 (2 امتیاز)